Вака се оклопните возила што ловат торнада

ТИВ

Ако сакате бури и особено торнада, можеби сте ја виделе серијата Брканици на бура Откритие или филмови импресивни како Twister, или можеби, дури и ако не знаете многу англиски јазик, сте биле воодушевени гледајќи Алејата на торнадо, од Шон Кејси, режисер на гореспоменатата серија, и кој исто така беше тој што ја создаде Возило за пресретнување торнадо, попознат како ТИВ.

За да пресретнете торнадо и да уживате во него, од суштинско значење е бркачите на невреме да одат во возило што може да ја издржи силата на овие метеоролошки феномени што толку фасцинираат многу луѓе, а пред сè, да ги чуваат безбедно луѓето во него. Ова е возилото што лови торнада.

Од што се направени ТИВ?

ТИВ 2

ТИВ се во суштина оклопни возила. Тешки челични плочи заварени на каросеријата, поликарбонатни оклопни прозорци со дебелина од околу 4 сантиметри, и сето тоа се состави на, прво Ford F-450 (TIV 1), а подоцна и на Dodge Ram 3500 (TIV 2).

Тежината е важна при пресретнување на торнадо, бидејќи колку е потешка, толку побезбедна ќе биде. Така, ова возило надминува седум тони, и се напојува со моќни мотори. Тие исто така имаат депозит со максимален волумен од 360 литри дизел, што е доволно за да патувате ниту повеќе ниту помалку од оддалеченост 1200 километри.

Но, покрај тоа што можат да патуваат на долги растојанија без полнење гориво, потребно е и тие да можат да циркулираат на сите видови терени, па со ТИВ 2 креаторите ја намалија, колку што е можно, висината на подвозјето и ја подобрија моќноста. и влечење на тркалото за да можат подобро да ги надминат пречките. И ако тоа не беше доволно, Тие вклучија неколку решетки кои нудат поголема поддршка на возилото во моментот кога торнадото ќе помине над глава.

Неколку интересни возила, нели? Ако сакате повеќе за бркачите на невреме, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.