Сулфурна киселина може да врне на Земјата благодарение на Доналд Трамп

Стивен Хокинг

Претседателот на САД, Доналд ТрампАко продолжи вака, ќе остане во историјата како претседател кој направи најмалку за да се грижи за планетата. За него е малку важно што просечната глобална температура се зголемува и мразот на половите се топи (нешто што, колку и да го негира, ќе заврши да влијае и на неговата земја). Се повлече од Парискиот договор затоа што, не залудно, тој не верува во климатските промени и освен ако човештвото не ги влошува.

Овој став не им се допаднал на многу реномирани научници, како што е познатиот астрофизичар Стивен Хокинг. Според него, благодарение на Трамп можеме да завршиме (всушност, не може да има живот) планета Земја со услови слични на оние на Венера, односно со Температури од 250 степени и тушеви за сулфурна киселина, како што е објаснето за Би-Би-Си.

Астрофизичарот е многу песимист во врска со иднината на човештвото. Според него, нашите денови се избројани. На 75-годишна возраст, тој верува дека алчноста и агресијата се вградени во човечкиот геном. „Не се гледа дека конфликтите се намалуваат и развојот на воени технологии и оружје за масовно уништување може да доведе до катастрофа“, објасни тој.

Решението за овој проблем е преку колонизираат други планети, како Марс, што е она за што досега знаеме дека има повеќе или помалку прифатливи услови за поддршка на животот. И, тоа е дека, ако пред околу 3.800-3.100 милиони години би можело да биде домаќин на вода, како што покажаа сликите што ни доаѓаат од сателитите на НАСА, Зошто не може да ги собере повторно на среден или долг рок? 

Планетата Марс

Всушност, веќе се зборува за црвена планета тераформирање, што секако е многу интересна тема која би можело да го спаси човештвото од истребување.

За повеќе информации, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.