Студеното време е поопасно од топлото време

Лето

Денес, недела 31 мај, го завршуваме месецот и влегуваме целосно во летната сезона. Така е, иако има уште околу 21 ден до пристигнувањето на летото, вистината е дека во некои области на земјата термометарот почнува да расте, достигнувајќи температури повеќе типични за топлите месеци.

Со оваа сезона доаѓа и ризикот да претрпите топол бран, но ... Дали знаевте дека студеното време е поопасно од топлото? Студија објавена во списанието »Лансет» го донесе овој заклучок. Продолжете да читате за да дознаете повеќе.

Излезе дека имаме тенденција да веруваме дека екстремните временски услови се одговорни за најголемиот број смртни случаи, оттогаш тековните здравствени политики се фокусираат на заштита на нашето здравје во текот на летниот период, како што објасни д-р Гаспарини, од Лондонското училиште за хигиена и тропска медицина (лоцирано во Велика Британија).

Гаспарини и неговиот тим анализирале повеќе од 74 милиони смртни случаи помеѓу 1985 и 2012 година во 13 земји со голема разновидност на клими, почнувајќи од студена до тропска. За ова беа земени предвид неколку варијабли, како на пр средна температура О влажност, и на тој начин да може да ја пресмета оптималната температура (т.е. температури пријатни за човечкото тело) на смртност. Квантифицирани се и смртните случаи како резултат на неоптимални температури на околината (екстремни температури) на секое истражено место.

Така, тие го потврдија тоа околу 7% од сите смртни случаи биле предизвикани од не-оптимални температури, од кои 7% од сите се должат на студени температури. Само 29% од смртните случаи се припишувале на топлина.

Овие податоци можат да помогнат проширување на програмата за заштита на јавното здравје, не само во текот на летото, туку особено и во текот на зимата.

Тоа, рече, користете крема за сончање за време на најжешките месеци и ... не заборавајте да го сторите тоа ве заштити од студот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.