Структура на атмосферата (I)

 

атмосфера на структура

 

La атмосфера може да се подели на одреден број хоризонтални слоеви поддржани од различни варијабли, како на пр притисок, температура, густина, хемиски состав, електрична и магнетна молекуларна состојба. Со секој од нив е можно да се обиде да одговара на дел во висина и, во најповолни случаи, модел на структура. Меѓутоа, бидејќи сè уште има региони во атмосферата кои се испитуваат и студиите за горните слоеви се прилично скорешни, не постојат универзално прифатени дефиниции за различните нивоа.

 

слоеви на атмосферата

 

 

на синтетички вид од множеството овозможува да се направат овие диференцијации, од земја до надвор, би имале:

 

1. Хомосфера. До висина што е постигната конвенционално 80 км е овој прв слој, каде што хемискиот состав е униформен, законите за совршени гасови се исполнети во него, а според неговата физичка структура основната е распределбата на височините на густините, притисоците и температурите.

 

2. Хетеросфера. За разлика од претходната зона, регионите лоцирани погоре губат униформност во нивниот хемиски состав, општите закони за хидростатика повеќе не се исполнети и слоевитиот аранжман се идентификува според неговиот состав отколку според неговиот физички карактеристики; така, ние зборуваме за слојот на молекуларен азот (до 200 км надморска височина), од атомски кислород (се наоѓа помеѓу 200 и 1.000 км), од Helio (помеѓу 1.000 и 3.500 км) итн. Во исто време, поради отсуство на турбулентно мешање на гасовитата маса, се случува раздвојување на дифузијата и потешките гасови се акумулираат надолу, додека полесните гасови имаат тенденција да се концентрираат на повисоки нивоа каде што можат да избегаат од гравитационото поле на Земјата.

 

Слика: Riconsolidario


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.