Ел Торно се подготвува против ефектите на климатските промени

Рио Сан Хорхе се излева поради поројните дождови

Климатските промени го зголемуваат интензитетот и фреквенцијата на екстремни временски прилики како што се суши и поплави. Во овој случај, одиме во градот Ел Торно, во Колумбија, кој беше сериозно погоден од силна поплава во 2010 година.

Фактот дека овој град беше оштетен од поплавата поттикна акција и развој за да се подготват против ефектите на климатските промени. На овој начин, Ел Торно денес е сè пример за адаптивен капацитет и отпорност на климатските промени а исто така и на одржлив начин.

Поплави предизвикани од климатските промени

поплави училиште во Ел Торно

Градот Ел Торно е под влијание многу години од обилните поројни дождови кои предизвикаа сериозна штета и огромни трошоци за поправка. Со цел да се ублажат поразителните последици од поплавите, Министерството за животна средина и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) работи со водачите на секој регион на Колумбија од 2013 година за да ги подготват жителите и да ја зголемат нивната еластичност против ефектите од климатските промени.

Плановите против климатските промени се засноваат на развој на земјоделски, станбени и мултидисциплинарни програми за обука кои помагаат да се прилагодат на глобалното затоплување. Иако е точно дека колку и да се развиваат планови и програми, тие никогаш нема да можат да избегнат екстремни природни појави предизвикани од климатските промени, Да, тие можат да ги намалат влијанијата што ги имаат врз населението. Овие влијанија можат да бидат економски, социјални, здравствени, материјални добра, итн.

Мерки против климатските промени

Климатските промени предизвикуваат поплави во Ел Торно

За да се намалат влијанијата што ги создаваат климатските промени во овие области преку екстремни природни феномени, развиени се програми, како што се, на пример, одгледување на традиционални растенија кои се отпорни на поплавување. Семенските леи се носат од семиња што се способни да 'ртат плантажи кои се отпорни на поплави. На овој начин, бидејќи не можеме да ја избегнеме поплавата, барем нема да ја имаме таа економска загуба на земјоделските насади.

Покрај тоа, традиционалните семиња се исто така отпорни на штетници и суши (две други последици предизвикани од климатските промени). УНДП спроведе и други активности како на пр создавање домови кои се прилагодени на промените во климата и поставена е мрежа на хидролошки станици што ги предупредува и предупредува жителите кога реката Сан Хорхе почнува да претставува закана поради обилните поројни дождови.

Овие мерки се прилично извонредни и помагаат да се намалат влијанијата на климатските промени во овие области. За жал, овие идеи и иновации не постоеја во 2010 година кога се појавија поплавите кои, иако не предизвикаа многу смртни случаи, тоа навистина влијаеше на 211.000 XNUMX луѓе во регионот Ла Мојана, уништувајќи земјоделски култури, екосистеми и повеќе од 20.000 домови.

Ние учиме од грешките

поплави во Ла Мојана

Како резултат на оваа катастрофа и влијанието врз животот и имотот на поплавите, Министерството за животна средина и УНДП започнаа со пилот-план за да се спречат екстремните временски настани да ги намалат нивните влијанија и да предизвикаат помала штета. Овие планови станаа добри практики за спречување на катастрофи и тие веќе се дневна референца во областа. Тоа е, тие се активности што ги спроведува целото население како вредност што е повеќе воведена во општеството.

Овие проекти имаат буџет од околу осум милиони долари и благодарение на нив е можно да се избегнат трагедии како што е лавината Мокоа. За да се избегнат штетите од поплавите, е засадена шума од страна на заедниците околу реката Сан Хорхе со цел да се регулира нејзиниот тек и истовремено да се понудат овошје и трева за добиток.

Како што можете да видите, има многу ефекти што ги имаат климатските промени низ целиот свет. Не можеме да избегнеме екстремни настани освен ако не се намалат емисиите на стакленички гасови, но влијанијата може да се минимизираат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.