Специфична топлина на вода

важноста на специфичната топлина на водата

Еден од основните аспекти што се користи и во физиката и во хемијата е специфичната топлина. Поточно, на специфична топлина на вода тоа е многу потребно во скоро секаков вид експерименти. Првото нешто што треба да направите е да знаете што е специфична топлина и да ја знаете важноста да се знае оваа вредност во водата.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за специфичната топлина на водата и нејзината важност.

Што е специфична топлина

жива

За супстанцијата да ја зголеми својата температура, потребна е одредена количина на енергија. Оваа количина на енергија мора да се даде во форма на топлина. Ова е она што е познато како специфична топлина. Друго име по кое е познато е специфичниот топлински капацитет. Токму оваа вредност ни овозможува да објасниме зошто дрвената лажица може да се загрева побавно и постепено од менталната лажица. Исто така, се објаснува причината зошто користиме одредени материјали за да можеме да изградиме некои алатки и прибор според употребата што е подигната да се даде.

Со ова ја дефинираме во физиката како специфична топлина количината на енергија што треба да се пренесе на единица маса на супстанцијата за да се зголеми нејзината температура за еден степен. Специфичната топлина на вода скоро секогаш се користи како пример. Тоа е, количината на енергија што е потребна за да може да се загрее водата за еден степен на нејзината температура. Знаеме дека ако 4182 џули енергија се пренесат на килограм вода што е на собна температура, таа количина на вода ќе ја зголеми нејзината температура за еден степен. Од ова можеме да добиеме вредност дека специфичната топлина на водата е еднаква на 4182 џули за килограм и степен.

Единици за специфична топлина на вода

специфична топлина на вода

Знаеме дека специфичната топлина на водата може да се изрази во различни единици. Обично Единиците на енергија, маса и температура мора да се рефлектираат за да се рефлектираат вкупно. Меѓународниот систем на единицата имаме џул за килограм што е масата и келвин што е температурата. Во други материјали, оваа вредност е различна бидејќи специфичната топлина на водата се користи како основа или референца за остатокот од вредностите. На пример, специфичната топлина на челик е 502 џули за килограм и келвин. Ова значи дека за еден килограм челик ќе бидат потребни 502 џули енергија за да се зголеми неговата температура за еден келвин.

Друг начин да се изрази специфичната топлина на вода или друг материјал е во други единици. На пример, можете да поставите калории на грам и степени Целзиусови. Го повторуваме примерот на челик. Во овој случај, специфичната топлина би била 0.12 калории на грам и Целзиусови степени. Ова значи дека се потребни 0.12 калории енергија во форма на топлина за да може да се зголеми температурата за еден степен грам челик.

клучните карактеристики

Пред целосно да влезете во специфичната топлина на вода, потребно е добро да знаете кои се нејзините карактеристики. Тоа е интензивно физичко својство кое не зависи од количината на супстанцијата. Ова значи дека, без оглед на количината на супстанција што ја имаме, потребна е иста енергија за да се зголеми нејзината температура. Од друга страна, специфичната топлина може да варира на различни температури. Ова значи дека количината на енергија што ќе треба да ја пренесеме за да можеме да ја подигнеме температурата за еден степен не е иста што мора да се пренесе на собна температура што е 100 степени или 0 степени. Најдобар пример за ова е зависноста од температурата на специфичната топлина на водата. Гледаме дека на различни температури специфичната топлина на водата варира.

Можеме да кажеме дека тоа е својство што го имаат супстанциите и тоа тоа е поврзано со количината на енергија што е потребна за да се зголеми нејзината температура. Друга од најзначајните карактеристики што ги има водата е тоа што има висока специфична топлина. Ова значи дека за да се зголеми температурата на водата, тие треба да апсорбираат многу топлина по единица маса.

Специфичната топлина на водата е различна во зависност од тоа дали волуменот се одржува постојан или притисокот се одржува постојан. Овие променливи поставуваат и други вредности во зависност од овие услови. Кога се повикуваме на обемот на супстанцијата, се повикуваме на изохорична специфична топлина. Од друга страна, ако се однесуваме на постојан притисок, истакнуваме дека изобарската специфична топлина. Ако одиме на пракса, оваа разлика се прави главно кога работиме со гасови, а не со течности.

Важноста на специфичната топлина на водата

тенџере со врела вода

Знаеме дека под стандардни услови на килограм вода му треба 1 килокалорија за нејзината температура да се искачи 1 ºC, односно 1 kcal / ° C • kg, што е еквивалентно на 4184 J / (K • kg) во меѓународниот систем. Знаеме дека оваа специфична топлина е најголема од која било друга вообичаена супстанција. Ако ставиме слив со вода на полно сонце во текот на летото, тој може да се загрее и да се загрее. Сепак, Нема да ја зголеми нејзината температура доволно за да зоврие или готви јајца во неа. Од друга страна, ако поставиме метална шипка, веројатно нема да можете да ја земете бидејќи нејзината температура ќе биде толку висока што ќе гори.

Специфичната топлина на водата се должи на водородните врски од кои се создадени молекулите на водата. Тоа е вид на интеракција помеѓу молекулите што е толку силен што бара многу енергија за да ги натера да вибрираат и да ја зголемат нивната температура. Водородните врски се многу моќни и потребна е енергија за да се придвижи. Затоа, одржувањето на водата што врие бара постојано снабдување со енергија.

Важноста што ја има се пренесува и во метеорологијата. Фактот дека водата го има овој висок годишен топлински капацитет е curубопитен факт, ако не а важен имот што особено помага во регулирање на времето и климата воопшто. Имајќи ја оваа висока специфична топлина, знаеме дека големи водни тела се одговорни за регулирање на екстремните флуктуации на температурата низ целата планета. Ако не, климата веројатно немаше да ги има истите карактеристики како што ги знаеме денес.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за специфичната топлина на водата и нејзината важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.