Спектакуларна фотографија од бура направена од авион

Дрво на бура

Природата е спектакуларна, но да се види облачен бура, односно да може да се види облак Кумулонимбус и да може да се размислува за него во целиот свој сјај мора да се качите во авион и да имате огромна среќа што токму тој ден а. Пилотите се сигурни дека се навикнати да ги гледаат, од толку многу патувања што ги прават, но понекогаш можат да импресионираат, многу.

Се повикува среќниот човек кој направил бурна фотографија што ќе ви ја покажеме следно Сантијаго Борха, кој е првиот офицер на авиокомпаниите ЛАТАМ Еквадор и кој во тоа време бил во Боинг 767-300 кој летал низ јужна Панама, на надморска височина од 37.000 11 стапки (околу XNUMX км).

Со неговиот Nikon D750, тој успеа да ја направи една од најдобрите фотографии на Кумулонимбус од облакот на олујата досега снимен досега. Се разбира, како што објаснува тој, тоа не било резултат на случајност: »вистина е дека има многу фактори кои не можат да се контролираат и тие се само среќа, но јас исто така поминав години обидувајќи се да го сторам тоа".

Фотографијата е направена исто како што гром го осветлува небото, што е импресивно. Сакате да ја видите фотографијата сега, нели? Тука го имате:

Совршена бура

Слика - Сантијаго Борха

Карактеристики на облаците Кумулонимбус

Овие типови облаци спаѓаат во групата ниски облаци, бидејќи нивната база е висока помалку од 2 км, но бидејќи имаат голем вертикален развој, нивниот врв може да достигне импресивна висина: 20km. Тие се составени од колона на топол и влажен воздух што се крева во насока спротивно од стрелките на часовникот.

Обично произведуваат обилни дождови и грмотевици, особено кога ќе успеат да го завршат својот развој, како што беше случајот со оној што го фотографираше авијатичарот Борја.

Слика, без сомнение, да се погледне одблизу и да ужива во неа во потполност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.