Со Constвездија на небото

starsвезди на небото

Вездите на ноќното небо се распоредени на случаен начин. Некои изгледаат поголеми, а некои изгледаат помали од различни причини. Едната е со големина на самата starвезда, а друга е растојанието помеѓу таа starвезда и нашата планета. Она што се мисли е дека постојат имагинарни линии кои се придружуваат на theвездите и на таа што ја нарекуваме со constвездија. Со Constвездијата имаат значење и биле корисни низ историјата. Овде ќе ви кажеме повеќе за со theвездијата и ќе наведеме некои од најважните.

Дали сакате да го зголемите знаењето за астрономијата и да знаете повеќе за со theвездијата? Еве ние ви кажуваме.

Со Constвездија на ноќното небо

со constвездија на небото

Соelвездијата не се ништо повеќе од група starsвезди кои, целосно замислена форма, тие земаат форми од синдикатите на линиите. Како да се приклучуваме на точки за да го обликуваме. Имињата на овие со constвездија доаѓаат од митолошки суштества, животни, луѓе кои завршиле голема работа за човештвото или дури и важни предмети.

Тие се именувани преку традиционалните сопствени имиња од латински, грчки и арапски јазик. Ова име обично има мала грчка буква што започнува со алфа и остатокот од азбуката по опаѓачки редослед. На овој начин, ќе му дадете малку редослед на откривање само со читање на името. Зад буквата од грчката азбука, наоѓаме кратенка од името на со theвездието.

Ако ги исцрпиме грчките букви за набројување на со theвездијата, ги користиме латинските букви. Овој тип на номенклатура позната е како онаа на Баер. Најмалите starsвезди се составени од име проследено со кратенка позната како Фламстид. Бидејќи има бројни номенклатури, една starвезда може да има различни имиња низ целиот свет.

Не само што можеме да ги најдеме истите starsвезди со различни имиња, туку и групите starsвезди што ги сочинуваат соelвездијата се нарекуваат различни.

Комуналност

формирање на соelвездие

Во античко време, со theвездијата биле од одлична алатка за да научите да навигирате ноќе. Без GPS навигација или радари од каков било вид, навигацијата низ морињата беше предмет на други видови „технологии“. Во овој случај, со theвездијата служеле како референца за да ја означат ориентацијата во која се наоѓале.

Тие исто така служеа за да можат да дадат отчет за минувањето на станиците. Освен времето, станиците не се добро дефинирани. Затоа, со движењето на со theвездијата, беше можно да се интуира позицијата што ја имаше Земјата во однос на Сонцето во Сончев систем и знајте која сезона беа годината.

Во моментов, единствената употреба на соelвездија е полесно да ја запомнат положбата на вездите. Мора да имаме предвид дека можеме да видиме милиони starsвезди на небото и дека, како што минуваат минути и часови, тие се движат поради движењето на Земјината ротација.

Вкупно наоѓаме 88 групи на везди во нашата небесна сфера. Секој од нив зема различна фигура со име, било да е тоа религиозно или митолошко. Најстарите цртежи на соelвездијата датираат пред 4.000 година п.н.е.Во тоа време, Сумерите им давале имиња на важни соelвездија како што е Водолија, во чест на нивниот бог.

Со Constвездија денес

визуелизација на соelвездието

Со Theвездијата што денес се „обработуваат“ на северната хемисфера не се премногу различни од оние замислени од античките Египќани. Некои од важните соelвездија беа оние на Хомер и Хесиод. Птоломеј беше математичар и астроном и беше во можност да идентификува 48 од со theвездијата што ги имаме денес. Од оние 48 со constвездија што ги открил, 47 од нив сè уште го имаат истото име.

Меѓу најважните и познати се оние што се наоѓаат во рамнината на орбитата на Земјата. Тие се соelвездија на зодијакот. Тие се поврзани со хороскопските знаци на секоја личност. Ова има врска со месецот на раѓање на секој во текот на годината.

Постојат и други попознати како Големата Мечка што може да се види од северната хемисфера и Хидра. Последново е едно од најголемите соelвездија што постои во нашиот небесен свод. Тоа е група од 68 starsвезди што може да се види со голо око. Сосема спротивното е Круз дел Сур, што е со theвездие со најмала постоечка големина.

Неколку поважни соelвездија

Со Constвездијата се разликуваат по важност во зависност од хемисферата каде сме. На пример, на северната хемисфера, Големата Мечка е една од најважните соelвездија. Сепак, не на јужната хемисфера. Ова е затоа што таму не е видливо, па затоа не може да биде релевантно. Да не заборавиме дека не можат да се набудуваат сите соelвездија од одредена точка на Земјата, но тоа многу зависи од тоа каде се наоѓаме. Нешто слично се случува со поларната аурора.

Овде ќе ви покажеме некои од најпознатите и лесно препознатливите соelвездија.

Голема мечка Голема мечка

Таа е една од најважните и најпознатите. Служи за обележување на север. Античките навигатори го користеле за да го означат патот кон непознати земји.

Мало мече

Мало мече

Тоа е друга соelвездие што може да се набудува само на северната хемисфера. Сепак, тоа беше од големо значење во античко време за навигаторите, бидејќи тие можеа да ја знаат сезоната на годината и моментот, дури и без да користат никаков вид календар.

Орион

orion

Тој е еден од најпознатите и се смета за најубав на небото. Познато е и под името ловец. Претставува некои култури и е свето за Египќаните да ги придружуваат во текот на ноќта-

Касиопеја

Касиопеја

Тоа е едно од најлесните за препознавање на небото според неговата форма M или W. Се користи за идентификување на некои соelвездија кога се учи на овој свет.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за соelвездијата и нивната важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе dijo

  Германско портиillо
  Фала што Сподели
  Вашите со constвездија.

 2.   Германски порти Portо dijo

  Ви благодарам многу за вашиот коментар Joseозе!

  Честитки!