Со Constвездија риби

Како да ја препознаете соelвездието Риби

сите со constвездија на небото тие имаат значење и потекло. Денес ќе разговараме за со constвездието риби кои се сметаат за тринаесетти и последни од сите соelвездија на зодијакот. Познато е и по името на рибата што претставува проток на вода. Тоа не е со aвездие што е лесно да се најде за оние кои не се експерти за набудување. Само една од нејзините главни starsвезди е под големината 4 и покрај тоа што е доста голема.

Во оваа статија ќе ги научиме сите карактеристики, потекло, митологија и како да ја препознаете со constвездието Риби.

клучните карактеристики

Со Constвездија риби

Со Theвездието Риби може да се види кога елиптичниот и небесниот екватор се пресекуваат во него. Ова се случува за време на пролетта и точката каде што тие преминуваат е позната како пролетна точка или пролетна еквиноцијална точка. Главната starвезда на со theвездието е α Piscium, исто така познат под имињата Алиша или Алиша.

Се смета за една од најголемите соelвездија во зодијакот. И покрај неговата голема големина, не е лесно да се набудува. Во урбаните области каде што има загадување на светлината станува уште потешко да се види оваа со constвездие. Најсјајната starвезда има магнитуда од 3.5. Оние што го набудуваат ова со constвездие можат да го користат со theвездието Пегаз за да го детектираат. Ова со constвездие е познато како Есенски триаголник. Тоа помага да се биде во можност да се препознае со constвездието Риби.

Постојат различни верзии за неговото потекло, иако сите имаат многу заеднички елемент. Ова потекло е дека има две риби. Повеќето извештаи за потеклото на оваа констелација доаѓаат од грчката митологија и римската митологија.

Како и кај соelвездијата Водолија и Јарец, се наоѓа во област на небото која е опкружена со други водни соelвездија. како што е „морето“ или „водата“. Името на ова соelвездие доаѓа од латински јазик и значи „риба“. Ова име очигледно се должи на изгледот сличен на риба. Ако погледнете внимателно, можете да видите како изгледаат како две риби споени со јаже.

Набervationудување на со theвездието Риби

Тоа е со constвездие кое се појавува на небото како една од со theвездијата на зодијакот. Може да се види од 22 февруари до 21 март. Ова е изменето веќе неколку години бидејќи се засноваше на вавилонскиот календар. Ова ги прави тековните датуми дека овој хороскопски знак може да се види дека се меѓу 12 март и 18 април.

Ако анализираме сите со theвездија на зодијакот кои се наоѓаат во „морето“ се доста големи. Огромното мнозинство од нив е многу слабо, како што е случај со оваа констелација. Фактот дека има слаби starsвезди е еден од факторите што го прави многу тешко со constвездие да се разликува со голо око. Главно можете да ја видите есенската сезона од југ и пролетта од север. Датумот што го спомнавме погоре е за Северната хемисфера. Ако сте на јужната хемисфера мора да почекате за есенската сезона.

За да можете да го барате, мора да земете предвид некои работи. Првиот е да се бараат оние посветли starsвезди кои се наоѓаат во близина на главните делови на истата. Односно, двете главни starsвезди кои сјаат најмногу се оние на главата на рибата и на јажето. За да ја пронајдете рибата што плива на север, треба прво да ја побарате соelвездието Пегаз, бидејќи е полесно. Ова со constвездие се наоѓа јужно од ова. Можеме да го најдеме за starвездата Маркаб. На овој начин, ќе ја анализираме главата што оди на југ и е близу до со constвездието Андромеда. Акорд е бинарната starвезда Алиша која е најсјајната и најлесната за препознавање.

Главно се одликува со два објекти на длабокото небо. Овие два предмети се спиралната галаксија M74 и NGC 520 формирана од две галаксии кои се судираат. Во однос на сите theвезди и со constвездија што се граничат со со constвездието Риби, можеме да го видиме следново: на запад е со constвездието Овен, како прво со constвездие на зодијакот. На север имаме со theвездието Пегаз, Андромеда и триаголникот. Конечно, на југ ја наоѓаме со constвездието Цетус.

Митологија на соelвездието Риби

Грчката митологија е она што го раѓа овој вид со constвездија. Познат е како мит за Риби. Исто така, треба да се спомене дека римската култура имала врска со потеклото и значењето на овој мит. Постојат многу симболични особености на вавилонската култура од ова Таа е една од првите 44 соelвездија што се претставени во оваа култура.

Постои мит за Ератостен кој вели дека потеклото на Рибите била божицата Дерцето. Дерцето беше ќерка на Афродита. Се претпоставува дека е сирена или најблиску до неа бидејќи е составена од жена половина од половината нагоре и половина од половината надолу. Главната разлика со сирените што ја имаме денес во митологијата е дека таа имала две нозе.

Овој мит вели дека една ноќ Дерцето бил околу лагуната и паднал во вода. Иако имале тело на сирена, тие не можеле да пливаат и не можеле сами да излезат од водата. Голема риба успеа да ја спаси и тука се раѓа потеклото на симболот Риби. Станува збор за две суштества обединети во моментот на спасување. Можно е оваа слика да не изгледа добро во соelвездието Риби, бидејќи се смета дека самиот Перез кој го спасил животот бил оној што го создал неговото со constвездие.

Главни starsвезди

Конечно, ќе наведеме кои се главните starsвезди на ова соelвездие. Веќе споменавме дека станува збор за Алиша или Алиша (α Писиум) и Фум ал Самака (β Писиум). Сепак, иако има и други помалку светли starsвезди, тие се исто така важни. Најсветла е Кулат Нуну. Името Алиша доаѓа од арапски јазик и значи јаже. Името е добро означено со неговата позиција во соelвездието и е оној што го означува јазолот особено меѓу двата жици.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за соelвездието Риби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.