Со constвездието Стрелец

Со constвездието Стрелец

на со constвездија Тие се збир на starsвезди што можеме да ги набудуваме од нашата планета и може да наликуваат на разни амблематски фигури. Повеќето имиња дадени на овие со constвездија имаат објаснување и потекло. Една од најважните групи соelвездија се оние на зодијакот. Денес ќе разговараме за со constвездие стрелец која е деветтата констелација на хороскопската група и е претставена со кентаур со лак во рака.

Во оваа статија ќе ги објасниме сите карактеристики, потекло и историја на соelвездието Стрелец.

клучните карактеристики

Везди на соelвездието Стрелец

Првото нешто што мора да го знаеме е локацијата на ова соelвездие. Со Theвездието Стрелец е познато и под името „стрелец“. Сместено е на јужната хемисфера и под Екваторот. Лесно може да се забележи во есенските, зимските и пролетните сезони. Сепак, не може да се види на јужната хемисфера во летно време, бидејќи станува видливо на северната хемисфера. Можеме да го лоцираме точно помеѓу соelвездието Шкорпија и соelвездието Јарец.

Главната карактеристика на ова со constвездие е тоа што има форма слична на кентаур со лак во раката. Има и луѓе кои го претставуваат со котел. Меѓу theвездите кои формираат многу светло групирањеги наоѓаме X Стрелците и starвездата W Стрелците. Една од starsвездите што ја има и во рамките на групацијата е позната под името Пистола, бидејќи има најголема сјајност од сите theвезди во галаксијата.

Друга репрезентативна карактеристика на со theвездието Стрелец е тоа што има вонсончеви планети.

Главни starsвезди на соelвездието Стрелец

Бидејќи ова соlationвездие е формирано од големо значење на starsвездите, потребно е да се потенцираат најважните. Ајде да видиме кои се тие:

 • Нунки: Станува збор за starвезда со синкаво-бела боја и се наоѓа на растојание од 210 светлосни години.
 • Полис: тоа е starвезда со големи пропорции што е придружена од друга starвезда од групата Б и исто така има синкаво-бела боја.
 • Рукбат: оваа starвезда се наоѓа многу подалеку, околу 250 светлосни години од Сончевиот систем и е бела.
 • Каус медиуми: Тоа е starвезда со големи пропорции и се наоѓа поблиску, 85 светлосни години. Тоа е портокалова starвезда.
 • Аркаб: исто така е оддалечено 85 светлосни години, но е бинарна starвезда. Ова значи дека има две starsвезди во една.
 • Алнасел: се смета за starвезда на групата гиганти. Сонцето можеме да го сметаме за средна starвезда, така што само треба да ја замислите големината на оваа везда. Неговата боја е жолта и се наоѓа на оддалеченост од 125 светлосни години.
 • Eta: Исто така се смета за џиновска starвезда, но е црвена. Таа е најблиску од сите theвезди во ова соlationвездие, сместена на 70 светлосни години од Сончевиот систем.

Митологија и историја на соelвездието Стрелец

Како што можеме да видиме од другите со constвездија, скоро сите имаат потекло од грчката митологија. Во овој случај, наоѓаме со aвездие што претставува Хирон кентаур. Станува збор за суштество половина човек половина коњ. Ова митолошко битие беше мудар човек многу почитуван за целото обемно знаење што го имаше во светот на медицината. Неговото потекло потекнува од крстот помеѓу Кронос и нимфата Филира.

Хирон бил ранет во борба со стрела, но тој имал еден важен услов: тој беше бесмртно суштество. Ова го натерало да страда долго време бидејќи не можел да умре, но сепак бил оштетен од стрелата. Неговата агонија била толку тешка што за да се ослободи од својата бесмртна клетва, тој му ја понудил на Прометеј својата бесмртност. На овој начин, тој имал намера да се одмори вечно. Благодарение на Бог Зевс, тој можеше да го постави меѓу главните starsвезди на небото. Вака денес го познаваме во со theвездието Стрелец.

Во ова со constвездие има многу starsвезди кои се дрзнат едни со други поради гравитацијата. Така се формираат групи на топчести јата. Милиони многу стари starsвезди се групирани во овие топчести јата. Се проценува дека некои од овие starsвезди би можеле да бидат стари дури 1.000 милијарда години или повеќе.. Постојат и отворени или галактички јата составени од милиони помлади starsвезди стари само околу 100 милиони години.

Меѓу главните топчести јата што ги имаме во со theвездието Стрелец го имаме одличниот кластер Стрелец и топчестиот кластер M55.

Небулози, астрологија и вонземјани

Како што знаеме, маглини се оние места во галаксијата каде што се формираат starsвезди. Овие места имаат основни хемиски елементи водород, хелиум и космичка прашина. Овие места се погодни за theвездите да се направат благодарение на кондензацијата на материјата. Маглините во ова соlationвездие се многубројни и ги вклучуваат маглината Лагуна, Starвездениот облак Стрелец и маглината Омега.

Што се однесува до астрологијата, сите со theвездија на зодијакот имаат различно значење. Оваа констелација на зодијакот е број девет и е собрана од планетата Јупитер. Во астрологијата Стрелец е знак што претставува мудрост, бидејќи се обидува да го знае потеклото и значењето на сите постојни работи. Луѓето родени под овој знак сакаат да патуваат и страствено сакаат да ги запознаат другите култури низ целиот свет. Тие бараат духовно и се среќни и дружеубиви луѓе. Сепак, тие можат да станат депресивни без очигледна причина.

Конечно, во 1977 година нашата планета доби сигнал од вселената. Се смета дека има вонземско потекло. Дојде до нас преку соelвездието Стрелец. Оваа порака беше прилично мистериозна и се состоеше од низа броеви и букви кои сè уште не се дешифрирани. Постојат луѓе кои веруваат во оваа приказна и други кои мислат дека е од медиумите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за со theвездието Стрелец.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.