Со зголемувањето на температурите, коалите го менуваат своето однесување

Коала вода за пиење

Слика - Каролин Маршнер

На коалиОвие убави животни од Австралија поминуваат многу лошо поради прогресивното зголемување на температурите. Тие, кои го поминуваат својот живот на дрвјата, го менуваат своето однесување за да не умрат од жед.

Бидејќи температурите само се зголемуваат, тим од биолози и ветеринари решија да стават фонтани за пиење и извори на вода во близина на нив и да ги снимат со безбедносни камери. Така, тие беа во можност да го откријат тоа отидоа да пијат, нешто што го привлече нивното внимание.

Коалите се животни кои денот го поминуваат на дрвјата, трошејќи ги лисјата. И токму од оваа храна тие ја добија целата вода што им беше потребна; од таа причина тие не треба да имаат други извори на вода. Затоа, кога експертите видоа дека отидоа кај изворите што ги ставија за да се задоволат, тие беа загрижени.

Тие забележале дека доаѓаат да пијат ноќе, бидејќи тие се ноќни животни, но и преку ден. Но она што најмногу ги изненади е што тоа го правеа во текот на зимата. Така, во текот на летото ситуацијата може да се влоши и да биде многу поекстремна.

Со зголемувањето на температурите, популацијата на коала може да се намали, нешто што ги става австралиските институции во состојба на готовност, бидејќи дрвјата ги губат лисјата како мерка за преживување, што значи дека овие животни остануваат без храна и вода.

И покрај тоа, експертите веруваат дека ставањето алкохоличари во дрвјата може да и помогне на коалата да напредувадури и ако тоа значи дека треба да го промените однесувањето.

Ова е торбар кој има сериозни проблеми веќе како резултат на кламидија, сексуално пренослива болест што ги инфицира репродуктивните делови на коалата, но исто така и на очите и грлото. Во некои делови до 90% од популацијата е заразена од оваа бактерија. Ако на тоа додадеме глобално затоплување, ќе сфатиме колку е ранлива коалата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.