CO2LABORA, апликација за да дознаете повеќе за климатските промени

Климатски промени

Технологијата може да напредува далеку во справувањето со климатските промени. Како? Со мобилна апликација која ви овозможува да дознаете повеќе за вашите дневни активности за намалување на емисиите на стакленички гасови, како јаглерод диоксид.

CO2LABORA, како што се нарекува апликацијата, е развиена од тим студенти од Технолошкиот институт во Колима и Универзитетот во Колима (Укол) лоциран во Мексико.

Алексис Матурано Мелгоза, студент по компјутерски науки на Институтот, рече дека со програмата CO2LABORA, се обидува да ги направи луѓето свесни за емисиите на СО2, и не само тоа, но исто така ќе биде можно да се создаде мрежа за да се помогне со едноставна, но ефикасна а со тоа постепено се намалуваат емисиите. Од оваа причина, податоците се споделуваат на Фејсбук, »предизвикувајќи» некој да ја подобри животната средина со своите постапки, но без никогаш да ја заборави главната функција на апликацијата, што е информираме за климатските промени и што можеме да сториме за да се грижиме за планетата.

За правилно да го користите, во почетната форма треба да ставите двомесечна потрошувачка на киловати, неделна потрошувачка на литри бензин, потрошувачка на литри бензин, фреквенција на полнење и колкав процент од ѓубрето генерирано недела по недела се рециклира.

Пченка на суво поле

Покрај тоа, има неколку делови, како што е Еко-рангирање, во која ќе знаете како можете да и помогнете на планетата и совети; и на Емисии, благодарение на што можете да ги оцените вашите емисии на СО2 онолку пати колку што сакате и, ако не, ќе добиете потсетување.

Ако ги следите сите совети што ви ги дава, сметката за струја ќе се намали за 30%, објасни Мелгоза. И како да не е доволно, ќе ги намалите и трошоците за бензин, затоа што ќе испуштите помалку јаглерод диоксид.

Апликацијата ќе биде достапна за јули на iOS y Андроид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.