Сончево зрачење на планетата Земја

Сончево зрачење

Најголемиот дел од енергијата што стигнува до планетата Земја доаѓа од сонцето, во форма на електромагнетно зрачење. Во зависност од должината на брановите, тие се повеќе или помалку интензивни. Така, на пример, ултравиолетовото зрачење, што е многу кратко (360 нанометри), носи многу енергија, за разлика од радио брановите чии бранови се многу долги.

Продолжете да читате за да дознаете повеќе.

Зрачење на Земјата

Не сите зрачења што стигнуваат до нас од сонцето, се апсорбираат од планетата на ист начин. Всушност, само 26% се апсорбираат директнододека атмосферата ќе апсорбира еквивалентно на 16%. Тоа се рефлектира, на пример, од материјалите на планетата (10%) или од облаците (24%).

Покрај тоа, сончево зрачење не стигнува до секој агол исто. Всушност, зраците се повеќе апсорбирани околу екваторот, додека на половите се многу послаби, нешто што директно влијае на климата на местото. На горната мапа можете детално да ја видите сончевата енергија што ја прима секој агол на нашата планета. Во многу области, високата енергија обично е поврзана со слаби врнежи од дожд, како во пустината Сахара; но во други може да се види голема експлозија на живот, како во Амазон.

Земјата

Сончевото електромагнетно зрачење се дистрибуира во широк спектар на фреквенции, кои се:

  • Ултравиолетово зрачење: претставува 8-9% од вкупната енергија.
  • Видлив опсег: претставува 46-47% од добиената енергија.
  • Во близина на инфрацрвени опсези: претставува 45%.

Атмосферата, како што рековме, има многу важна улога во интензитетот и составот на зрачењето. Ние исто така мора да го знаеме тоа во зависност од движењата на земјата, како и временските варијации, интензитетот може да варира. На пример, северната хемисфера во текот на месец јуни се приближува до сонцето, додека јужната хемисфера се оддалечува. Благодарение на овие движења можеме да пресметаме кога ќе започнат сезоните, нешто што несомнено ќе ни помогне да ги испланираме годишните одмори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.