За прв пат се тврди дека сончевата активност влијае на климатските промени

соларната активност создава флуктуации во климата на земјата

Знаеме дека сончевото зрачење е прилично определувачки фактор во однос на климатските промени, бидејќи токму стаклените гасови го задржуваат сончевото зрачење што ја враќа површината на Земјата во атмосферата, а со тоа и нејзината топлина.

Сепак, до сега не беше откриено дека Сончевата активност ја модифицира количината на зрачење што ја прима Земјата и на тој начин создава флуктуации и влијанија врз климата на Земјата. Што се случува на Сонцето да влијае на нас?

Соларна активност

соларна активност и клима на земјата

Група швајцарски истражувачи истражувале какви влијанија може да има сончевата активност врз климата на Земјата. Како резултат на ова, тие успеаја за прв пат да го проценат влијанието на кралската starвезда врз глобалното затоплување на планетата Земја. Претходно беше познато дека осцилациите во активноста на Сонцето може да ја изменат количината на сончево зрачење што стигнува до Земјата. Што беше тешко, значајно и предизвикувачко, Може да се знае дали овие варијации на инцидентно сончево зрачење извршиле мерливо влијание врз климата на Земјата.

Хипотезата од која започнаа научниците кои го проучувале овој феномен се засноваше на фактот дека зраците на Сонцето што ги фрли на планетата предизвикуваат поважни варијации отколку што верувавме. На овој начин се прави обид да се објасни природни климатски промени што се случија во последните милениуми на нашата планета (нешто што нема никаква врска со сегашните климатски промени, кои се целосно предизвикани од човековата активност по индустриската револуција).

Сонцето влијае на климата на Земјата

Активноста и зрачењето на сонцето влијаат на климата на Земјата

Истражувачката работа е подготвена од експерти од Давосовата психомереолошка опсерваторија, Швајцарскиот федерален институт за водна наука и технологија (Eawag), Федералниот технолошки институт во Цирих и Универзитетот во Берн. Со цел да се постигнат прилично солидни заклучоци, тие се засноваа на нумеричка компјутерска анализа да може да го процени влијанието на Сонцето врз температурата на Земјата во следните 100 години.

Во истрагата тие откриле дека постои фаза во која Сонцето имало голем интензитет во своите активности во 1950 година. Сепак, оваа соларна активност наскоро ќе се намали. Студијата предвидува дека послабото зрачење на вездата може да придонесе за целосен пад на температурата на Земјата за половина степен.

Кога го читавте овој пасус, сигурно помисливте дека сите проблеми со глобалното затоплување ќе исчезнат кога Сонцето ќе ни даде помалку зрачење и помалку топлина. Но, тоа не е така. Овој ефект на намалување на сончевата активност нема да го компензира глобалното затоплување предизвикано од човекот, што предизвика зголемување на скоро повеќе од еден степен целзиусови во глобалната температура во споредба со бројките запишани во прет-индустриската ера.

Можете да помогнете во борбата против климатските промени

соларната активност може да помогне во борбата против климатските промени

Експертите кои работеле на истражувањето, вклучително и директорот на Давосовата психомереолошка опсерваторија и раководителот на проектот, Вернер Шмутц, истакнаа дека откривањето на ова намалување на соларната активност тој е „важен“ и може да помогне во решавањето на последиците од климатските промени.

Доколку се намали количината на сончево зрачење што го добиваме, тоа ќе ни заштеди малку време да го забавиме глобалното затоплување. Сепак, дури и ако сончевото зрачење што го примаме се намали, со моменталната стапка на глобално затоплување, дури и тоа нема да работи. Тој исто така посочи дека не треба да се смириме по ова прашање, бидејќи по минимум во сончевата активност, доаѓа максимум. Логично, ако има максимум во сончевото зрачење и продолжиме да ја зголемуваме концентрацијата на стакленички гасови, тоа ќе биде наше целосно уништување.

Конечно, научниците потсетуваат на тоа прилично тешко е да може точно да се предвиди како активноста на нашата starвезда ќе влијае на климата на Земјата. Ова се должи на невозможноста да може да се пристапи до сите податоци за сончевата активност во последните милиони години или да има записи за температурата на нашата планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.