Снегулки, како се формираат и од што зависат нивните типови?

Снегулки

Скоро секој сакал да го гледа снегот или сака да го види во случај никогаш да не можел да го доживее. И во анимираните и во неанимираните филмови, тоа секогаш предизвикувало чувства на дом, студ, зима, Божиќ итн. Погледнете како паѓаат снегулки низ прозорецот може да биде прилично глетка.

Но Дали знаеме што се снегулките, како се формираат и видовите снегулки што постојат?

Што е снегулка и како се формира?

Снегулките се групи на многу ледени кристали кои се формираат во облаци на голема надморска височина и на многу ниски температури. За да се формираат овие ледени кристали, прво треба да се замрзне капка вода околу суспендираната честичка во облакот. Овие честички можат да бидат прашина или полен и се нарекуваат јадро на кондензација. Како што се замрзнува водата во облакот, таа има форма на шестоаголна призма. За капката вода да добие ваква форма, потребно е тоа температурата на облакот достигнува најмалку -12 или -13 °. На овој начин, остатокот од капките вода може да заобиколат околу стаклото и да се кондензираат на неговата површина.

Кристали од мраз

Откако остатокот од капките постепено ќе се додаде во ледениот кристал, тој се движи низ остатокот од облакот. Капките вода што се приклучуваат на стаклото го прават тоа на нејзините рабови бидејќи излегуваат повеќе од кој било друг дел. Затоа аглите растат повеќе и почнуваат да се формираат „краците“ наречени дендрити. Овој процес на формирање се нарекува разгранување и токму тоа ја прави снегулката толку сложена во форма.

Конечно, снегулката ќе се движи по облакот додека не падне под сопствената тежина.

Видови снегулки

Видовите снегулки и гранките на призмите зависат од условите на животната средина на формирање како што се температурата, атмосферскиот притисок, количината на вода, бројот на суспендирани честички итн. Затоа, за време на снежни врнежи можеме да се сретнеме бројни различни видови снегулки поради нивните различни услови на формирање.

Да се ​​нагласи уште повеќе важноста на овој факт, во 1988 година, а Тим истражувачи од Висконсин покажа дека растот на леден кристал зависи од толку многу фактори што тие се толку неправилни што е малку веројатно дека постојат две еднакви снегулки во природата. Иако, исто така, од друга страна, тие беа во можност да симулираат во лабораторијата услови на животната средина толку слични што беа во можност да создадат две целосно идентични снегулки од мраз.

Следно, ќе ги разгледаме најчестите типови на ледени кристални формации што се наоѓаат во природата:

Едноставни призми

Овие видови на призми се најосновните кај снегулките. Неговата форма може да варира од долги шестоаголни призми до некои фини хексагонални плочи. Големината на овие призми е толку мала што е многу тешко да се видат со голо око.

Едноставна призма на мраз кристал

Ryвездени сечила

Тие се најчесто користени за цртање и претставување на класичната снегулка. Станува збор за ламинирани ледени кристали со шест краци кои се доволно широки за да формираат starвезда. Нормално откриваме дека тие имаат рабови на гранките украсени со симетрични ознаки што ги прават попосебни.

Ryвездена фолија

Elвездени дендрити

Терминот дендрит се однесува на обликот на дрвото, т.е. разгранетите форми на ледени кристали. Ова е причината зошто elвездените дендрити се вид на снегулка што има 6 главни гранки и неколку видови на секундарни гранки. Овие снегулки се поголеми од претходните и се гледаат со голо око.

Elвездени дендрити

Шупливи колони и игли

Шестоаголни форми понекогаш имаат повеќе конусни форми на нивните краеви што ги прават да изгледаат како шупливи колони. Тие се толку мали по големина што е скоро невозможно да се видат со голо око. Овие снегулки се формираат на температура околу -5 ° С.

Шупливи колони, кристали од мраз

Триаголни кристали

Ако ледените кристали растат на температура од само -2 ° C, тие обично добиваат триаголни форми отколку шестоаголни. Овој процес обично се случува многу ретко.

Триаголни кристали

Розета од куршум

Овој вид снегулка се формира во ситуации во кои како што се формира ледениот кристал, се формираат неколку кои растат во случајни ориентации. Кога различните кристали формирани истовремено стануваат колони, тие се нарекуваат розета од куршум. Тие се нарекуваат така затоа што кога кристалите паѓаат и се кршат, се формираат индивидуални ледени кристали во форма на куршум.

Розета од куршум

Вештачки снег

Во туристички средини, машините се користат за генерирање вештачки снег за да им помогнат на скијачите добро да ги модификуваат падините и да не останат без снег за да го практикуваат спортот. Сепак, снегулките што се формираат од овој вештачки снег немаат никаква врска со оние формирани од природните процеси. Тие немаат геометриски форми.

Вештачки снег

Која е просечната големина на снегулките и што ја одредува нивната големина?

Снегулките обично имаат дијаметар од еден сантиметар, секогаш во зависност од условите на нивното формирање. Тие можат да се движат од еден сантиметар во дијаметар до понекогаш тие обично достигнуваат до 8 и 10 сантиметри. Како анегдота ќе ви кажам дека најголемата снегулка што е снимена е документирана од Форт Киог, во Монтана во јануари 1887 година и измерена со дијаметар од околу 38 сантиметри.

Структурата на снегулката се одредува според температурата и влажноста на воздухот низ кој поминува додека снегулката паѓа на земја. Со цел да се класифицираат сите видови снегулки врз основа на температурата на воздухот, овие услови се симулирани во лабораториите за да можат да знаат како тие влијаат:

 • Се произведуваат тенки хексагонални плочи и starsвезди од 0º и -4ºС
 • Се произведуваат игли од -4º и -6º
 • Се произведуваат шупливи колони од -6º и -10ºС
 • Плочите се произведуваат помеѓу -10º и -12ºС
 • Се произведуваат дендрити од -12º и -16ºС
 • Од -16ºС се произведуваат комбинации на плочи и колони

Една од карактеристиките на снегулките што најмногу го привлекува вниманието на луѓето и научниците е зошто снегулките се симетрични. Во светот на математиката, симетричен објект е совршен објект. Ова се случува во снегулките бидејќи капките вода се обединуваат и кондензираат по гранките на ледениот кристал, бидејќи истовремено се формираат во исти услови на животната средина, тие се формираат симетрично. Сепак, ова веројатно не можеме добро да го цениме, бидејќи кога снегулките паѓаат на површината на земјата, тие ќе пристигнат скршени, распарчени или обединети со други снегулки.

Зошто снегулките изгледаат бели?

Тоа е прашање што ќе го постави повеќе од некогаш. Зошто, иако снегулките се направени од вода и мраз, изгледаат бели? Па, всушност, снегулките земени индивидуално тие изгледаат транспарентно, особено ако ги имате близу до микроскопот. Меѓутоа, кога сите снегулки се гледаат натрупани заедно, се чини бело, бидејќи светлината рефлектира од повеќе површини на ледени кристали и се расфрла подеднакво во сите нивни спектрални бои. Бидејќи белата светлина е составена од сите бои во видливиот спектар, нашите очи гледаат бели снегулки.

Бел снег

Cубопитност на снегулките

Како мала curубопитност, ќе зборувам малку за звукот што го имаат снегулките при паѓање. Ако некогаш сте виделе снег и сте застанале да слушате бучава што ја прават снегулките при паѓање, ќе сфатите тишината постои. Зошто снегулките што паѓаат не звучат ако има околу 8 сантиметри во дијаметар?

Па, ова е затоа што снегулките паѓаат и се акумулираат на земјата го заробуваат воздухот помеѓу нивните индивидуални кристали. Ова предизвикува апсорпција на голем дел од вибрациите произведени од паѓање и затоа, тие го прават тоа потивко. Се вели дека слојот натрупан снег дебел околу 2 сантиметри може да ја забави акустиката на пределот. Иако треба да се спомене дека додека снегот се повеќе се стврднува и се компактира, неговиот квалитет на апсорпција на бучава се губи.

Снегулки

Со овие карактеристики и информации за снегулките можеме да ги видиме снежните врнежи од друга гледна точка. Да се ​​биде во можност да знаете различни видови снегулки што можат да се формираат во природата и обидот да ги идентификувате кога ги имате во ваши раце може да биде забавно и забавно. Значи, можеме или да одиме на место каде што паѓа снег или да чекаме да падне снег во вашиот град.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.