Што е темна материја и за што служи?

универзумот и темната материја

Во нашиот универзум, сè што можеме да допреме, видиме, мирисаме или чувствуваме тоа е само 5% од сè што постои. Материјата со која сме навикнати да се справуваме и гледаме е доста ретка во универзумот.

Ако знаеме само 5%, што се случува со останатите? Доказите сугерираат дека 27% од масата и енергијата на универзумот е составена од т.н. темна материја. Иако денес темната материја останува вистинска мистерија, што знаеме за темната материја? За што е?

Темна материја

темна материја

Нашиот универзум е составен од материја и енергија. Ние сме навикнати да се занимаваме со материја во сите часови на денот. Компјутер, паметен телефон, маса и сл. Тие се составени од обична материја. Сепак, нашиот универзум не е целосно составена од обична материја, но темна материја.

Оваа темна материја не може да се види со голо око, но тоа е она што му дава динамика на целиот универзум. Темна материја не може да се види затоа што е во најдлабокиот простор и е многу студено. Да се ​​набудуваат небесните тела од оваа мала планета што се прави е да се открие зрачење, кое патува низ вселената. Овие зрачења ни овозможуваат да го протолкуваме присуството на темна материја.

Темната материја не испушта доволно зрачење за да се види, но таа е таму и се анализира со помош на инструменти и статистичка анализа, за да се види како работи. Темната материја е толку студена и црна што не испушта ништо, затоа не може да се види.

Бидејќи не може да се анализира, не е познато од што е направен. Следува дека може да се состои од неутрини, WIMP честички, не-светлечки гасни облаци, па дури и џуџести starsвезди.

Од каде знаете дека темната материја е таму?

состав на темна материја

Тоа прашање е доста интересно, бидејќи ако не може да се допре или открие, невозможно е да се види. Може да кажете дека темната материја е дел од нашата фантазија и фантазија, но науката се заснова на докази.

Иако е вистина дека постоењето на темна материја е само хипотеза, односно сè уште не е докажан и докажан факт, постојат бројни докази кои недвосмислено покажуваат дека таа е таму.

Откриено е во 1933 година, кога Ф. Цвики го предложил неговото постоење како одговор на ефектот што не можел да го објасни: брзината со која се движат галаксиите. Не се согласуваше со она што може да се очекува по извршените студии и пресметки. Ова веќе беше откриено многу порано од разни истражувачи.

После некои подоцнежни набудувања, постоењето на маса што го смени просторот и гравитационата интеракција на небесните тела, но тоа не може да се види. Сепак, мора да биде таму. За да се набудуваат ефектите на темната материја, мора да се погледнат далечните небесни тела, како и другите галаксии.

За што служи темната материја?

познат универзум

Ако темната материја не може да се види, допре или открие на кој било начин, зошто сакаме да знаеме за темната материја? Во основа, научниците се обидуваат да најдат објаснувања за динамиката на универзумот. Движењето на небесните тела, инерцијата, големата експлозија ... сè има свое објаснување ако воведеме присуство на темна материја.

Темната материја служи само за познавање на универзумот на поинтимен начин. Тоа е разгледување, ентитет, што ни овозможува подобро да разбереме како работи материјата што ја знаеме, како и да откриеме што не знаеме. Проучување на честички чија интеракција е толку слаба, ни овозможува да откриеме аспекти на нашиот универзум што никогаш не би ги замислиле. Ова ја претвора темната материја во алатка, повеќе од хипотеза, непроценлива. И дека не можеме дури и да го видиме.

Која и да е темна материја, јасно е дека е важна бидејќи најголемиот дел од универзумот за кој знаеме е составен од неа. Покрај тоа, тоа би можело да ни даде многу решенија за функционирањето на нашиот универзум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.