Скала Даглас

Даглас отече скала

Да се ​​знаат брановите и состојбата на морето, Скала Даглас. Сигурно сте чуле илјада пати на вести кога ќе видиме време кога тие се однесуваат на времето на море како оток, бура, тежок море итн Сите овие термини се однесуваат на состојбата на морето во тоа време во зависност од ветерот и неговиот интензитет. Во основа се користи за да се опише однесувањето на брановите во следните денови.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, значење и важност на скалата Даглас.

Потекло на скалата Даглас

Оваа номенклатура што се користи за познавање на брановите и состојбата на морето е создадена од англискиот адмирал Хенри Перси Даглас. Оваа скала е создадена во 1917 година и се користела во метеоролошката служба на британската морнарица. Во тоа време тоа беше скала со два кода, еден што се користеше за проценка на состојбата на морето во тоа време и друг за опишување на висината на брановите погодени од ветрот.

Нема сомнение дека е една од најчесто користените скали низ историјата на метеорологијата. До денес сеуште се користи за да се опишат брановите и состојбата на морето во наредните денови. Главно се користи во телевизиските временски извештаи кои се многу корисни за рибарски бродови и комерцијални бродови.

Триумфот на искачувањето на Даглас е тој што го има голема едноставност и многу описен начин на објаснување на поморските услови во секое време. Овие карактеристики направија скалата Даглас да трае долго и секој професионалец од морето или поморскиот хобист може да ги продава временските извештаи.

Со цел да се разбере скалата Даглас мора да ја знаеме релативната висина на брановите. Оваа висина се рефлектира во првиот код на скалата. Тоа значи значителна висина на брановите. Овој прв код се однесува на висината на брановите што искусен набудувач би можел да ги види со голо око на почетната точка. Оваа почетна точка не мора да биде од крајбрежјето. Тоа е еквивалентно на просечната висина на третина од највисоките бранови.

Состојба на морето на шпанските брегови

Скала Даглас

Оваа скала се користи за да се знае состојбата на морето на нашите брегови, поморски насоки. Ова може да се знае благодарение на поморските плови што постојат во мрежата на длабоки води лоцирани далеку од крајбрежјето и на голема длабочина. Обично се наоѓаат на длабочина од околу 200 метри на таков начин што неговите мерења не се вознемируваат од различни локални ефекти кои можат да претставуваат некои промени поради отвореното море.

Целокупната мрежа на крајбрежни плови е дистрибуирана во близина на пристанишните објекти. Овие пловила се закотвени на длабочина од 100 метри. Голем дел од мерењата на овие пловила се вознемирени од профилот на крајбрежјето и од ефектите на дното. Поради оваа причина, информациите собрани од овој вид отпечатоци се информации што се даваат на репрезентативен начин само под локални услови.

Како треба да очекуваме, состојбата на морето е тесно поврзана со силата на ветерот. Интензитетот на ветерот беше даден во табела според скалата Бофор. Оваа скала беше нумерирана од 0 до 12 со деноминација на придавки што се користат во разговорниот јазик на морнарите. Сигурно сте слушнале некои од овие термини што ќе ги ставиме подолу на скалата Бофор:

 • Калма
 • Вентолин
 • Мрзливи, мрзливи
 • Добро, свежо
 • Фрескакон
 • Дуро
 • Многу тешко
 • Временски
 • Бура
 • Ураган

Висина на бран од скалата Даглас

Првиот код што го има скалата Даглас е значајната висина на брановите. Ајде да анализираме кои се овие вредности:

 • Одделение 0: нема бранови. Состојбата на морето може да се види дека површината е мазна како огледало. Нема бранови
 • Одделение 1: виткано море. Морето почнува да се менува во некои делови. Брановите се со големина до 10 инчи.
 • Одделение 2: марејадила. Тука се формираат пократки, но добро обележани бранови. Тие почнуваат да се пробиваат на мали гребени со пена што не е многу бела, туку е стаклена. Брановите може да достигнат големина од 50 сантиметри.
 • Степен 3: наплив на бура. Тоа е оној во кој состојбата на морето може да се види колку долго се формираат топчиња со добро карактеризирани гребени од бела пена. Тука е морскиот ветер кој е доста дефиниран и лесно се разликува од позадинското море што може да постои. Кога брановите ќе се скршат, постои шум кој брзо згаснува. Брановите достигнуваат големина од 1.25 метри.
 • Одделение 4: силен оток. Подолги опашки се формираат со гребени од пена насекаде. Морето се распаѓа во постојан шум. Тука брановите можат да достигнат големина од 2.5 метри.
 • Gрадо 5: дебел. Многу високи бранови почнуваат да се формираат со области од бела пена што покриваат голема површина. Кога брановите ќе се скршат, тие создаваат неверојатен звук како фрлање работи. Тука брановите достигнуваат максимална големина од 4 метри.
 • 6 одделение: многу густа. Морето е целосно вознемирено и белата пена се формира за да ги разбие сртовите на брановите и да започне да се распоредува во ленти во правец на ветрот. Тука брановите достигнуваат максимална големина од 6 метри.
 • Одделение 7: пошумено. Тука значително се зголемува висината и должината на брановите и нивните сртови. Пената е распоредена во тесни ленти во правец на ветерот. Тука брановите достигнуваат максимална големина од 9 метри.
 • Одделение 8: планински. Еве високи бранови. Големите области се покриваат со пена во правец на ветерот. Тука брановите можат да достигнат максимална големина од 14 метри.
 • Одделение 9: огромно. Брановите се зголемуваат толку многу што понекогаш чамците можат да исчезнат од погледот на вашите гради. Морето станува покриено со бела пена распоредена во ленти во правец на ветерот. Тука брановите достигнуваат големини поголеми од 14 метри.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за искачувањето на Даглас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе А.Дуран dijo

  Можеби би било препорачливо да се користи второ читање во потрага по грешки и значењето на речениците, или, Марк и бело… . Од тој момент, престанав да бројам.

  Написот е интересен и ми се допадна, но ...

  честитки