Силурска фауна

Во палеозојската ера наоѓаме неколку периоди. Третиот од нив е Силурски период. Сместено е помеѓу Ордовистички период и Девонски период. Една од нејзините главни карактеристики е интензивната геолошка активност што имала формирање на големи планини. Во врска со Силурска фауна Исто така, наоѓаме голема еволуција на многу видови на ниво на биодиверзитет. Овој временски период владееше со големи количини на промени во целата фауна.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики и еволуција на силурската фауна.

Силурски период

Времетраењето на овој период беше приближно 25 милиони години. Започна пред околу 444 милиони години и заврши приближно пред 419 милиони години. Тоа беше одличен период од геолошка гледна точка. За сето ова време се случи формирање на планински системи што денес ги знаеме како Апалачки Планини во Северна Америка.

Во овој период голема диверзификација на животот. Првите васкуларни растенија почнаа да се појавуваат и животните претрпеа значителна еволуција. Коралите и членконогите се меѓу животните кои најмногу се развиле. Имаше и процес на истребување кој се сметаше за помал степен. Овие настани главно влијаеле на организмите во морските живеалишта. На пример, половина од видовите трилобити изумреле за време на Силурскиот период.

Во однос на климата, планетата се стабилизира доста во однос на температурите. Силурската клима беше главно топла. Во овие времиња глечерите што се формирале во претходниот период се наоѓале повеќе кон јужниот пол на планетата. Постојат фосилни докази што укажуваат на тоа дека имало голем период на бури во тоа време. После овие климатски настани, се чинеше дека температурата на животната средина се намалува. Достигна толкава точка што започна да ја лади околината малку, но без да ги достигне крајностите на ледено доба. На крајот на овој период климата започна да биде повлажна и потопла со значителен број врнежи.

Флора и вегетација

силурска фауна

Како што споменавме претходно, сè што се однесува на животот, и флората и фауната, претрпе големи промени во овој период. За време на Силурската фауна се случи масивен настан за проширување каде некои видови можеа да се диверзифицираат, а други родови да се развиваат. И, тоа е дека настанот за истребување помага да се создадат нови прилагодувања на преживеаните видови.

Во флората наоѓаме голема количина алги во морските екосистеми, главно зелените алги. Овие алги имаа функција на контролирање на рамнотежата на животната средина бидејќи тие беа основа за генерирање кислород и основа на трофичните ланци. Во овој временски период се случи пресвртница во развојот на растенијата. И дали е тоа почнаа да се појавуваат првите васкуларни растенија. Овие растенија се оние кои имаат спроводливи садови познати како ксилема и флоема.

На почетокот на овој период, пејзажот беше далеку од царството што го гледаме денес. Најголемиот дел од разновидноста беше во морските области. Првите растенија кои се развиле во копнените екосистеми од нив се бараше да останат во близина на водните тела. На овој начин тие би можеле да имаат поголема достапност на вода и хранливи материи.

Силурска фауна

Фосили на силурската фауна

На крајот на периодот Ордовичар имаше процес на масовно истребување што влијаеше на голем број постојни животни. Како што споменавме претходно, процесот на истребување им помага на преживеаните видови да генерираат нови прилагодувања со цел да ја преживеат новата средина. Меѓу видовите што беа постигнати диверзифицирајте и прилагодете се на овие нови средини што ги наоѓаме членконогите. Членконогите биле животни кои владееле со силурската фауна.

Таа е една од групите што доживеаја значителна еволуција. Откриени се приближно 425 фосили што претставуваат лица кои припаѓаат на овој филијал. Трилобитите го намалија својот опсег и изобилство како резултат на периодот на истребување. За ова време За првпат почнаа да се појавуваат миријаподи и хелицерати. Овие животни почнаа да се шират низ сите копнени територии.

Од друга страна, мекотелите исто така имаа одредено враќање. Меѓу мекотелите што постоеле во тоа време, наоѓаме видови на бивалви и гастроподи. Овие животни живееле во морското дно и се прилагодиле на ова опкружување. Ехинодермите ги наоѓаме и како животни кои успеале да се прилагодат по периодот на истребување. Во рамките на ехинодермите ги наоѓаме криноидите кои на крајот го намалија нивното население. Овие криноиди се сметаат за први ехинодерми и, според тоа, најстари на планетата.

Групата риби може да се забележи одредена диверзификација. За време на периодот на Ордовичар, остракодермите се карактеризирале главно со немање вилица. Овие животни се сметаат за најстари 'рбетници од кои има фосилни записи. Меѓутоа, за време на Силурскиот период почнале да се појавуваат и други видови риби. Меѓу силурската фауна понекогаш наоѓаме вилица позната како плакодерми. Една од неговите карактеристични карактеристики е тоа тие имаат школка на предниот дел од телото за да се заштитат од предатори.

Други видови риби што се појавиле за време на силурската фауна се акантооди. Познати се како шилести ајкули и се организми слични на остракодермите, 'рскавичните риби. Постојат некои сомнежи кај научниците за појавата на 'рскавични риби. Некои велат дека тие се појавиле за време на силурската фауна, додека други тврдат дека се појавиле во подоцнежниот период.

Силурска фауна: корални гребени

Коралните гребени имале големо значење во силурската фауна. Познато е дека првите корални гребени се појавија во претходниот период. Сепак, токму во овој временски период тие сè повеќе почнаа да се шират. Видовите поврзани со овие корални гребени беа во можност да ја зголемат својата област на дистрибуција и изобилство. Тоа е затоа што овој корален гребен им дал сè што е потребно за да живеат.

Благодарение на адаптациите на видовите околу коралните гребени, тие беа составени од многу разновидни видови. Меѓу најчестите да се набудуваат имаме сунѓери и други видови на криноиди кои спаѓаат во групата ехинодерми.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за силурската фауна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.