Второ последователно белење во корали

белење на корали

Последиците од климатските промени се катастрофални за илјадници видови животни и растенија низ целата планета. Во овој случај, се враќаме назад кон североисточна Австралија за да го видиме Големиот корален гребен кој страда второ масивно варосување втора година по ред.

Ако ова продолжи, што ќе се случи со коралните гребени?

Големиот корален гребен

Големиот корален гребен е екосистем долг околу 2.300 километри, кој е прогласен за светско наследство од УНЕСКО. Белењето е предизвикано од зголемувањето на температурите во морските води како резултат на климатските промени.

Сè уште е рано да се знае дали неговите разорни ефекти ќе бидат споредливи со минатогодишното белење, што се смета за најлошо запишано во Големиот корален гребен, каде што се случија слични случаи во 1998 и 2002 година.

Повеќе не е важно дали овој настан е толку лош или полош од претходниот, важно е само што климата во светот се менува и почесто носи екстремни настани на Големиот корален гребен.

Корална смрт

белење на корали поради климатски промени

Белењето на климатските промени минатата година збриша 22% од коралите во целиот екосистем долг 2.300 километри. Коралите имаат посебна симбиотска врска со микроскопските алги наречени зооксантали, кои им обезбедуваат на нивните домаќини кислород и дел од органските соединенија што ги произведуваат преку фотосинтеза.

Со климатските промени и зголемувањето на температурите, овие се подложени на стрес во животната средина, така што многу корали масовно ги исфрлаат своите зооксантали, а коралните полипи остануваат без пигментација. Бидејќи немаат пигментација, тие се појавуваат скоро про transparentирни на скелетот на животното.

Секоја година илјадници корали умираат како резултат на климатските промени и со брзината што продолжуваме да ја загадуваме, температурите на морињата и океаните нема да престанат да растат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.