Како се формираат цунами и што треба да сториме?

како се формира цунами

Сме чуле за цунами многу пати. Ова се сеизмички бранови предизвикани од серија огромни бранови од подводен земјотрес. Може да се формира и со свлечиште, вулканска ерупција или метеорит.

Видовме сериозни влијанија и штети што можат да бидат предизвикани кога ќе се појави цунами. Дали знаеме како се формираат и што да правиме во случај на предупредување за цунами?

Како се формира цунами

цунами

Брановите на цунами можат да бидат долги илјадници километри и подеднакво широки. Исто така, длабоко во океанот, брановите можат да патуваат брзо како авион, достигнувајќи 600 милји на час (скоро илјада километри на час) и, по достигнувањето на брегот, создаваат бранови повеќе од 30 метри.

Брановите на цунами не добиваат висина се додека не се приближат до крајбрежјето. Поради оваа причина, бродовите кои работат на отворено море не можат да забележат цунами, бидејќи брановите се едвај високи.

Иако не сите цунами предизвикуваат штета, сите тие се потенцијално опасни, бидејќи бранот започнува на 12 инчи, брановите произведени од подводниот земјотрес можат да бидат високи 100 стапки тие се шират во сите правци и кога ќе стигнат до крајбрежјето добиваат висина.

Кога ќе се случи земјотресот, колку време им треба на брановите да стигнат до брегот? Па, ова зависи од типот на цунами. Постојат два вида:

 • Првиот, т.н. „локален“ или „близу епицентарот“ што може да се формира од земјотреси во околината и на кои им требаат само неколку минути за да стигнат до крајбрежјето.
 • Вториот вид цунами е „далечен епицентар“ и е предизвикан од земјотрес што се случи стотици милји далеку и може да трае од три до 22 часот за да стигнат до крајбрежните области.

Што се прави во случај на цунами?

За да се препознае постоењето на цунами, мора да се дадат овие сигнали:

 • На плажа можете да видите како крајбрежјето се повлекува.
 • Ако сте на плажа и чувствувате земјотрес кој е пролонгиран или е способен да ги дестабилизира луѓето, знаете дека ќе се случи цунами.
 • Почувствувајте голема рика како доаѓа од морето

Кога ќе бидат дадени овие сигнали, треба да отидете во копно, да го напуштите крајбрежјето и да се искачите што е можно повисоко во надморска височина.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   валтер Гало dijo

  Објавената информација е многу интересна и пред се сурова реалност за тоа што се случува со глобалното затоплување и дека многу луѓе не ја сфаќаат големата закана што го загрозува опстанокот на животот на земјата