Со секој степен на затоплување, се губат скоро 4 милиони квадратни километри вечен мраз

мраз

Ова го изјави меѓународен тим составен од шест истражувачи од Норвешка, Велика Британија и Шведска, кои објавија студија во научното списание „Природни климатски промени“. За да добиеме идеја за количината на мраз што ќе се изгуби со секој степен на затоплување, треба да знаеме дека е област поголема од Индија.

Пермафрст, оној слој на почва што останува замрзнат најмалку две години, што опфаќа скоро 15 милиони квадратни километри од површината на планетата, станува сè послаба како последица на глобалното затоплување.

Големи количини јаглерод се складираат во мраз, што денес е сериозен проблем. Како што се загрева планетата, оваа ледена плоча се топи, предизвикувајќи органската материја што е заробена во неа да започне да се распаѓа. Притоа, се ослободуваат стакленички гасови како јаглерод диоксид и метан, два од главните гасови што предизвикуваат зголемување на температурите.

За да се дојде до тој заклучок, истражувачите испитувале како се менува оваа ледена плоча низ пределот и неговиот однос со температурата. Потоа истражуваа што може да се случи ако се зголемат температурите и, користејќи ги овие податоци, создадоа мапа за дистрибуција на мраз. Тие на тој начин беа во можност да ја пресметаат количината на мраз што ќе се изгуби ако глобалната температура може да се спречи да се искачи повеќе од 2 степени.

Одмрзнување

Благодарение на ова учат Научниците успеаја да откријат дека мразот е подложен на глобално затоплување отколку што се сметаше претходно: стабилизирање на климата на 2ºC над прединдустриските нивоа би значело одмрзнување на повеќе од 40% од тековните области што ги опфаќа. Доколку се случи ова, околу 35 милиони луѓе кои живеат во овие региони ќе мора да преземат нови мерки за прилагодување, бидејќи патиштата и зградите може да се срушат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.