Сателит Сентинел-6

студии за климатски промени

Најнапредниот сателит за набљудување на Земјата во светот беше лансиран од воздухопловната база Ванденберг во Калифорнија. Плод на историско партнерство меѓу САД и Европа, сателитот Сентинел-6 Мајкл Фрајлих ќе започне пет и пол годишна мисија за собирање точни податоци за нивото на морето и како нашите океани се издигнуваат поради климатските промени. Мисијата, исто така, ќе собира точни податоци за атмосферската температура и влажност, што ќе помогне да се оптимизираат временските прогнози и климатските модели.

Во оваа статија ќе ви објасниме сè што треба да знаете за сателитот Sentinel-6, неговите карактеристики и важност.

клучните карактеристики

семејство на сателити

Сателитот е именуван по д-р Мајкл Фрајлих, поранешен директор на Одделот за науки за Земјата на НАСА, неуморен застапник за напредок во мерењата на океанските сателити. Сентинел-6 Мајкл Фрајлих се надоврзува на наследството на мисијата Сентинел-3 Коперник на Европската вселенска агенција (ESA) и наследството на сателитите за набљудување на морското ниво TOPEX/Посејдон и Џејсон-1, 2 и 3 Лансиран во 2016 година, Џејсон-3 продолжува да обезбедува податоци за временски серии од набљудувањата на TOPEX/Poseidon од 1992 година.

Во текот на изминатите 30 години, податоците од овие сателити станаа ригорозен стандард за проучување на нивото на морето од вселената. Сентинел-6 Сестрата на Мајкл Фрајлих, Сентинел-6Б, Планирано е да започне во 2025 година и да продолжи со мерењата најмалку пет години.

„Овој тековен запис за набљудување е од клучно значење за идентификување на порастот на морското ниво и разбирање на факторите кои се одговорни“, рече Карен Сен Жермен, директор на Одделот за науки за Земјата на НАСА. „Преку Sentinel-6 Michael Freilich, обезбедуваме овие мерења да напредуваат и во количина и во прецизност. Оваа мисија му оддава чест на истакнат научник и лидер и ќе го продолжи наследството на Мајк за унапредување на истражувањето на океаните“.

Како Сентинел-6 помага

сателит сентинел-6

Значи, како Sentinel-6 Michael Freilich ќе помогне да се подобри нашето разбирање за океанот и климата? Еве пет работи што треба да ги знаете:

Сентинел-6 ќе им обезбеди информации на научниците

Сателитите ќе обезбедат информации за да им помогнат на научниците да разберат како климатските промени ги менуваат крајбрежјето на Земјата и колку брзо се случуваат. Океаните и Земјината атмосфера се неразделни. Океаните апсорбираат повеќе од 90 проценти од топлината на Земјата со додавање на стакленички гасови, што предизвикува ширење на океанската вода. Во моментот, ова проширување претставува околу една третина од порастот на нивото на морето, додека водата од топењето на глечерите и ледените плочи е за остатокот.

Стапката на пораст на океаните се забрза во последните две децении, а научниците проценуваат дека уште повеќе ќе се забрза во наредните години. Зголемувањето на нивото на морето ќе ги промени крајбрежјето и ќе ги зголеми поплавите од плимата и невремето. За подобро да разберат како зголемувањето на нивото на морето ќе влијае на луѓето, на научниците им се потребни долгорочни климатски записи, а Sentinel-6 Michael Freilich ќе помогне да се обезбедат тие записи.

„Сентинел-6 Мајкл Фрајлих е пресвртница во мерењето на нивото на морето“, рече Џош Вилис, проект научник во Лабораторијата за млазен погон на НАСА во Јужна Калифорнија, која управува со придонесите на НАСА во мисијата. „Ова е првпат успешно да развиеме повеќе сателити кои опфаќаат цела деценија, признавајќи дека климатските промени и порастот на нивото на морето се постојан тренд“.

Тие ќе видат работи што претходните мисии на нивото на морето не можеа

Од 2001 година, во мониторингот на нивото на морето, серијата сателити Џејсон може да ги следи големите океански карактеристики како Голфската струја и временските настани како Ел Нињо и Ла Ниња кои се протегаат на илјадници милји.

Сепак, рекордот на мали промени во нивото на морето во близина на крајбрежните области кои може да влијае на навигацијата на бродовите и комерцијалниот риболов сè уште е надвор од нивните можности.

Сентинел-6 Мајкл Фрајлих ќе собира мерења со поголема резолуција. Дополнително, ќе вклучи нова технологија за инструментот Напреден микробранови радиометар (AMR-C), кој заедно со радарскиот висиметар на мисијата Посејдон IV, ќе им овозможи на истражувачите да проучуваат помали и посложени карактеристики на океаните, особено во близина на брегот.

Сентинел-6 се надоврзува на успешно партнерство меѓу САД и Европа

Сентинел-6 Мајкл Фрајлих е првиот заеднички напор на НАСА и ЕСА на научна сателитска мисија на Земјата и првото меѓународно учество во Коперник, програмата на Европската унија за набљудување на Земјата. Продолжување на долгата традиција на соработка помеѓу НАСА, Националната администрација за океани и атмосфера (NOAA) и нивните европски партнери, вклучувајќи ги ESA, Европската организација за развој на метеоролошки сателити (EUMETSAT) и Францускиот центар за вселенски истражувања (CNES).

Меѓународните соработки обезбедуваат поголем фонд на научни знаења и ресурси отколку што може да се обезбедат поединечно. Научниците објавија илјадници академски трудови користејќи податоци за нивото на морето собрани од серија сателитски мисии на САД и Европа, почнувајќи со лансирањето на ТОПЕКС/Посејдон во 1992 година.

Тоа ќе го подобри разбирањето на климатските промени

чувар-6

Со проширување на глобалниот рекорд на податоци за атмосферската температура, мисијата ќе им помогне на научниците да го подобрат разбирањето на климатските промени на Земјата. Климатските промени влијаат не само на океаните и на површината на Земјата, туку исто така влијае на атмосферата на сите нивоа, од тропосферата до стратосферата. Научните инструменти на Сентинел-6 Мајкл Фрајлих користат техника наречена радио окултација за да ги измерат физичките својства на атмосферата на Земјата.

Глобалниот навигациски сателитски систем за прикривање на радио (GNSS-RO) е инструмент кој ги следи радиосигналите од другите навигациски сателити кои орбитираат околу Земјата. Од перспектива на Сентинел-6 Мајкл Фрајлих, кога сателит паѓа под хоризонтот (или се крева), неговиот радио сигнал патува низ атмосферата. Притоа, сигналот се забавува, фреквенцијата се менува и патеката се криви. Научниците можат да го користат овој ефект, наречен рефракција, за да измерат мали промени во густината, температурата и содржината на влага во атмосферата.

Кога истражувачите ќе ги додадат овие информации на постоечките податоци од слични инструменти кои моментално работат во вселената, тие ќе можат подобро да ги разберат како климата на Земјата се менува со текот на времето.

„Како долгорочните мерења на нивото на морето, ни требаат долгорочни мерења на променливата атмосфера за подобро да ги разбереме сите ефекти од климатските промени“, рече Чи Ао, научник за инструменти GNSS-RO во Лабораторијата за воздушен погон. „Радио окултирањето е многу точен и прецизен метод.

Подобрени временски прогнози

Сентинел-6 Мајкл Фрајлих ќе помогне да се подобрат временските прогнози со тоа што на метеоролозите ќе им се обезбедат информации за атмосферската температура и влажност.

Радарскиот висиметар на сателитот ќе собира мерења на условите на површината на морето, вклучително и значителни висини на бранови, а податоците од инструментите GNSS-RO ќе ги надополнат набљудувањата на атмосферата. Комбинацијата на овие мерења ќе им даде на метеоролозите повеќе информации за да ги усовршат нивните прогнози. Покрај тоа, информациите за атмосферската температура и влажност, како и температурата на површината на океаните, ќе помогнат да се оптимизира модели на формирање и еволуција на урагани.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за Sentinel-6 и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)