Сателити на Венера

сателити на венера

El планета венера тоа е една од планетите што нема природни сателити. Тоа е втора планета од сонцето во нашиот Сончев систем и може да се види од нашата планета како многу светла тема. Позната е како планета на утринската starвезда бидејќи се појавува исто како зајдисонцето. Таа е поставена во западната позиција да се појави. Постојат некои теории кои спортот ги гледаме дека нема сателити и затоа ќе разговараме за сателити на венера.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за сателитите на Венера и нивните тајни.

Карактеристики на планетата Венера

можни сателити на венера

Прво на сите е да знаеме некои карактеристики на оваа планета пред да ги знаеме мистериите што го опкружуваат фактот дека гледаме дека нема сателити. Од античко време, оваа планета била позната под името Хесперус кога се гледала од самрак. Тој имал и друго име и бил Луцифер кога се видел од зори. Ние знаеме дека Венера не може да биде видлив повеќе од 3 часа пред изгрејсонце или 3 часа по зајдисонце. Првите астрономи кои започнаа да ја проучуваат Венера сметаа дека фактот дека тие беа две тотално одделни небесни тела може да биде реалност.

Оваа планета има различни фази исто како и Месечината ако се набудува од телескоп. Секој пат кога Венера ќе го заврши својот премин до максимум, може да се види со помала големина, бидејќи тие се оддалечената страна од сонцето. Напротив, иако се чини дека не е логично, максималното ниво на осветленост на оваа планета се достигнува кога е во фаза на зголемување.

Нешто слично на она што се случува со Месечината се случува со Венера. Неговите фази и позиции се повторуваат во период од околу 1.6 години. Астрономите ја нарекуваат оваа планета како планета Брат на Земјата. И тоа е многу слична планета по големина, маса, густина и волумен. Научниците мислат дека тоа е, а Венера беше на исто растојание од сонцето на нашата планета, можеше да го засолни животот. Но, тоа е во друга област на Сончевиот систем, таа стана планета со услови многу различни од нашите.

Некои iosубопитства

Меѓу главните карактеристики што ги има е тоа што нема океани и нема ниту сателити. Сателитите мора да стојат зад некои теории што ќе ги видиме подолу. Опкружен е и со многу тешка атмосфера која има главно состав на јаглерод диоксид и со тоа нема водена пареа. Пловечките облаци што можат да се видат со помоќни телескопи се составени од сулфурна киселина. За разлика од она што се случува со нашата планета, наоѓаме атмосферски притисок 92 пати поголем. Ова значи дека ниту едно човечко суштество не може да преживее на планетата за една минута.

Една од куриозитетите што ја засега оваа планета е тоа што е позната како врела планета. И тоа е дека температурата на неговата површина е околу 482 степени. Температурата е предизвикана од одличен ефект на стаклена градина што ја произведува нејзината атмосфера е толку густа и тешка. За разлика од планетата Земја, која има ефект на стаклена градина што помага да се промовираат пријатни температури, овде е претерана. Сите гасови се заробени од нејзината атмосфера и не се во можност да стигнат до вселената. Ова предизвикува Венера да биде потопла од Меркур иако е поблиску до сонцето.

Денот на Венера е еквивалентен на 243 дена на Земјата и е подолг од целата година што трае 225 дена. Тоа е, потребно е подолго време да се сврти на себе отколку на сонцето. Една последна curубопитност е дека ако некое лице може да живее овде, може да види како сонцето изгрева на запад, а зајдисонцето ќе биде на исток.

Сателити на Венера

венера од земјата

Постојат бројни теории за сателитите на Венера во Сончевиот систем. И покрај фактот дека има многубројни месечини во Сончевиот систем, од едни кои немаат атмосфера како Месечината до други кои имаат прилично густа атмосфера како Титан, можете да видите дека Венера нема сателити. Знаеме дека Венера и Меркур се единствените планети во Сончевиот систем кои немаат природни месечини околу нив. Причината за ова е нешто што многу научници низ историјата го барале.

Тука астрономите разгледуваат одредени можности што можат да објаснат зошто овие две планети немаат месечини. Првиот е дека природните сателити беа заробени од гравитацијата на овие планети кога минуваа близу до нив. Ова би било случај на на мали месечини марс познати како Фобос и Деимос. Друго сценарио што може да се набудува е дека планетата Венера ќе надмине големо влијание што ќе исфрли дел од нејзиниот материјал во вселената. Овој материјал подоцна би формирал сателит, што е случај со нашата месечина.

Друга од теориите што постојат за сателитите на Венера е дека таа може да се формира заедно со планетата со општа акумулација на материјалот што останал за време на формирањето на Венера. На овој начин, месечините би биле дел од планетата како целина.

Теории за сателитите на Венера

влијание врз венера

Земајќи ги предвид некои од најхаотичните и најдинамични теории во врска со раниот Сончев систем, мора да знаеме дека имало илјадници мали тела кои орбитираат помеѓу орбитите на различни планети. Тука научниците беа погодени од фактот дека немаме никаков природен сателит. Тука и е поставено прашањето дали Венера можела да има месечини во минатото. Некои истражувачи презентираа истражување во кое можеа да го тврдат тоа Венера можеше да претрпи најмалку 2 големи влијанија од големи тела во минатото ги снемало месечините.

Најверојатно, Венера можеби имала мала месечина формирана од остатоците што биле исфрлени од планетата по голем удар од големо тело. Поради силите на гравитација, сателитот се оддалечуваше сè додека не беше под влијание на гравитацијата на Венера. На овој начин, веројатно е дека планетата ќе надмине некое последователно влијание и ја смени ротацијата на планетата, предизвикувајќи спротивен ефект. Ова предизвикува ефектот на плимата и осеката да предизвика оддалечување на сателитите од Венера.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сателитите на Венера и нивното отсуство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.