Рисагас

Ниско ниво на море

Феноменот познат под името на рисагас Тоа е настан што се случува во некои заливи и пристаништа на Балеарските острови. Може да се преведе на шпански како мамурлак. Тоа е прилично iousубопитен феномен кој се состои од разни осцилации на нивото на морето, кои можат да достигнат до 2 метри ширина во периоди од само 10 минути. Не е ексклузивен феномен на овој остров, но вистина е дека се случува доста често.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, штети и фреквенцијата со која се одвиваат рисагите.

Кои се рисагите

Намалување на нивото на морето

Ова име се должи на феномен што се случува со голема фреквенција на Балеарските острови. Иако не е единствена само на оваа страница, таа се одвива во пристаништето Сиутадела во градот остров Менорка.

Кога ќе се појави овој феномен, тоа се манифестира како ненадеен пад на нивото на водата во пристаништето. Со ова стрмно спуштање, целото пристаниште е скоро празно за неколку минути. Како резултат, рибарските чамци го допираат дното и многу од рибите умираат од задушување. Сепак, другите области на пристаништето не се целосно празни, но може да се забележи голем пад на нивото на водата. Ова предизвикува многу чамци да бидат блокирани некое време.

Неколку минути подоцна, водата одеднаш се враќа на пристаништето и ова предизвикува сите чамци да ползат и да бидат погодени едни против други. Покрај тоа, многу од чамците тонат и предизвикуваат голема штета воопшто. Во некои прилики наоѓаме ненадејна лавина вода што предизвикува одредено поплавување во областите во близина на пристаништето. Во овие лавини наоѓаме голем ефект врз возилата и просториите што се близу до пристаништето.

Нормално, овој феномен се повторува циклично со часови. Понекогаш рисагите се наоѓале неколку пати во ист ден.

Причини за рисаги

Рисагас во Сиудатела

Како што се очекуваше, овој феномен е доста чуден и се прават обиди да се најде причината за нејзиното потекло. Овој феномен е познат подолго време, особено од Сиутадела. Постојат некои референци кои зборуваат за потонување на бродови во пристаништето Сиутадела во XNUMX век. И дали сите овие плими имаат извонредна амплитуда и се јавуваат само за краток временски период.

Нормално, се зема предвид дека амплитудата на астрономската плима на Медитеранот обично има околу 20 сантиметри во период од неколку часа. Ова е нешто што е едвај видливо со голо око. Сепак, рисагите потекнуваат амплитуди од повеќе од 2 метри во должина за само период од 10 минути.

Потеклото на рисазите не било добро познато до неодамна, кога има повеќе знаење за метеорологијата и работата на плимата и осеката. Се сметаше дека потеклото на рисагите може да биде астрономско. Ова значи дека има еден вид на работа слична на онаа приливите. Исто така се сметаше дека може да има сеизмичко потекло. Тоа може да се случи поради подводни земјотреси кои генерираат разни бранови кои би биле засилени за да стигнат до пристаништето. Сепак, Сите овие хипотези беа доволно силни за да можат да го објаснат феноменот особено. Најмалку што можеше да се објасни е обилната фреквенција на овој феномен во конкретната градина, а не во другите.

Вистинската причина беше позната во 1934 година, по различни студии за вонредни флуктуации на нивото на морето. Студиите сугерираат дека причината за рисагите е атмосферска. Големите ненадејни замавувања на нивото на морето се поврзани со други ненадејни нишања на атмосферскиот притисок. Во случајот на Сиутадела во Балеарските острови се произведуваат како резултат на интеракцијата помеѓу атмосферата и морето. Некои автори мислат на теоријата дека рисагата се произведува од влијание на гравитационите бранови кои се генерираат во средните нивоа на тропосферата. Овие гравитациони бранови се одвиваат поради смолкнување на ветерот поради осцилации на атмосферскиот притисок повеќе на ниво на површината.

Временските услови

Рисагас

Постојат различни атмосферски услови кои се повеќе карактеристични за промовирање на рисаги. Трите главни атмосферски услови кои го фаворизираат појавувањето на овој феномен се следните:

  • Треба да има силен југозападен ветер на средното и горното ниво на тропосферата. Овие ветрови мора да дуваат пред длабокото корито што влијае на Пиринејскиот полуостров.
  • Според нивоа под 1500 метри Мора да има квалитетна воздушна маса што предизвикува постоење на силна инверзија на температурата помеѓу ова ниво и воздухот над морската површина. Воздухот на површината на морето ќе биде постуден од овој.
  • Мора да има слаб или умерен проток на ветер од источна компонента на површината.

Овој последен услов ако неодамна сте потврдиле дека не е целосно потребно да се одржат рисагите. Рисагите некогаш биле забележани со ветрови од југ или југо-запад на површината. Медитеранските експерти за метеорологија заклучија дека овие поволни атмосферски услови за рисаги се случуваат во текот на топлата половина од годината. Затоа, најголемата фреквенција на овој феномен се јавува помеѓу април и октомври.

Време поврзано со рисагас

Еден од основните аспекти што треба да се земат предвид за предвидување на мониторингот на рисагите е атмосферското време што ги карактеризира овие ситуации. Во деновите во оние што произведуваат рисаги, небото е обично покриено со слоеви густи и непроqueирни олтари. Нормално, ретко се случува да има облачност подолу, но тоа е карактеристично за небото што е облачно и жолтеникаво поради замаглувањето. Маглата се чини од прашината што лази од овој африкански континент.

Во други времиња има само неколку расфрлани облаци кои не означуваат значајни вертикални движења.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за феноменот рисагас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.