Езерото Хилиер

Езерото Хилиер

Патувавме во Австралија да ја посетиме ридско езеро. Тоа е многу посебно езеро бидејќи има розови води. Сместено е во Средниот Исанд, остров долг околу 5 и пол километри, кој се наоѓа во Јужна Австралија. Езерото има карактеристика да има розови води и ова го прави цел на бројни научни истражувања и голем број на гласини и теории.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, iosубопитства и зошто езерото Хилиер е розово.

клучните карактеристики

Тоа е езеро кое мери приближно долг околу 600 метри и широк 200 метри. Се наоѓа во природниот екосистем на остров во јужна Австралија. Опкружен е со густи шуми од еукалиптус и малека. Овој последен вид на растение ретко кој знае за тоа и има многу научни докази во врска со тоа. На интернет има многу луѓе кои тврдат дека науката не може да ја објасни бојата на ова езеро. Ова е тотално невистинито.

Откриено е езерото Хилиер во 1802 година благодарение на експедицијата позната како Пронаоѓачи. Оваа експедиција траеше 40 години и една се здоби со многу информации за ова iousубопитно езеро. Во студиите и истрагите извршени во езерото, откриено е дека е заситен со сол. И има 340 грама сол за секој литар вода. Ова е повеќе од една четвртина сол во еден литар вода. Ова заздравување е многу слично на мртвото море. Околината е толку солена што не може да го одржи животот за огромното мнозинство животни. Сепак, постојат бактерии кои се прилагодиле на овие солени услови и можат да живеат во овие средини. Некои од овие бактерии тоа се дуналиела салина и халобактерии.

Овие бактерии содржат голема количина бета каротен што помага да се заштитат од интензивното сончево зрачење. Оваа компонента доаѓа во моркови, тикви и домати. Веројатно веќе ја забележувате сличноста помеѓу споменатиот зеленчук со бојата на езерото Хилиер. И тоа е дека оваа хемиска супстанца се користи за козметика благодарение на нејзините антиоксидантни својства. Исто така се користи во прехранбената индустрија за боење храна заради нејзината боја. Оваа природна боја страда од жолтеникава до црвеникава.

Голем дел од бојата на езерото Хилиер доаѓа од овие бактерии кои Натоварени се со бета каротени.

Бактерии на езерото Хилиер

Езеро Пинк Хилиер

Од друга страна ги наоѓаме халобактериите. Овие организми се познати како екстремофили. Тоа е, тие се способни да живеат и да се развиваат прилагодени на условите што треба да ги имаат. Во овој случај, екстремни услови се екстремна соленост и сончево зрачење. Овие халобактерии имаат протеин познат како бактериоруберин, кој се користи за апсорпција на сончевата светлина и за извршување на фотосинтеза. Овој пигмент има црвена боја.

Ова предизвикува да постојат два вида бактерии кои се мешаат и што ја меша посветлата нијанса на салицата дуналиела и посветлата црвена боја на халобактериите. Овие две бои се мешаат заедно за да се даде розова боја на езерото Хилиер.

Многу луѓе мислат дека конзистентноста на ова езеро е таа на милкшејкот со јагоди. Меѓутоа, како што се приближувате до езерото и извлекувате вода од него, може да видите дека светлината се осветлува. Розовата боја е поинтензивна кога ја гледате од воздух и го гледате дното полно со сол. Иако ова езеро ја има оваа необична боја на вода, водата не е токсична ако се проголта. Најмногу што може да ви се случи е исто што и симптомите на морска вода со голема количина сол.

Кјуриосити во езерото Хилиер

Ова езеро се наоѓа на тотално ненаселен и остров во џунгла. Ова значи дека не можете да одите лично да го видите езерото на самото место. Единствениот начин да се види ова езеро е да се прелета над резервниот остров со хеликоптер од Есперанс. Нормално, овие патувања се многу скапи, но ако можете да си ги дозволите незаборавни.

Иако најзначајната причина за розовата боја е онаа што ја споменавме, Не постои научен консензус што може да ни каже зошто. Она што го знаеме е дека таквите високи концентрации на сол во езерото не дозволуваат развој на животот каков што често го знаеме, според текстот, организмите што можат да преживеат во овие средини мора да усвојат екстремни услови. Така, Постојат чудни и поневообичаени форми на живот отколку што сме навикнале да гледаме.

Истото важи и за морското дно. Рибите, како што се рибите капки, се здобија со толку чудна морфологија затоа што мораат да се прилагодат на големите притисоци на поморските единици. Ова е причината зошто има розово езеро.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за езерото Хилиер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.