Реката Слимс исчезнува за само четири дена

река што исчезнува за 4 дена

Понекогаш природата може да нè изненади од количината на чудни и необјасниви феномени што постојат. Места што изгледаат земени од приказни, појави што дури ни науката не може да ги објасни. Исток е случајот со реката Слимс, протагонист на необјаснив и извонреден феномен што се случил во нашата најнова историја.

До денес, ништо од оваа големина не е документирано. И, тоа е дека оваа река пресуши и исчезна за само четири дена. Дали сакате да знаете како и зошто се случи ова?

Реката Слимс

Реката Слимс исчезнува за 4 дена

Оваа река се наоѓа во северна Канада и стотици години ја пренесува топената вода кон север. Водата течеше од глечерот Каскавулш на територијата Јукан во Канада до реката Клуан, а потоа продолжи кон Беринговото Море. Но, ова е она што обично се случува. Сепак, Изминатата пролет 2016 година се случи несекојдневен настан што промени сè.

Веројатно, поради глобалното затоплување, периодот на интензивно топење на глечерот е зголемен и тоа предизвика градиентот со кој се испушта реката да се наклони во корист на втората река што ја пренасочува водата кон Заливот на Алјаска, лоцирана илјадници километри од оригиналната траекторија.

Соочени со овој феномен, беше откриено дека водостојот на реката нагло падна, помеѓу 26 и 29 мај 2016 година. Соочени со таква ситуација, тие сакаа да знаат каде отиде целата таа вода и беше анализирана со употреба на беспилотни летала и хеликоптер. На изненадување на научната заедница, виновникот што исчезна река за само четири дена беше уловот на реката. Ова е името на овој феномен што никогаш порано не бил забележан во историјата.

Речен улов

појава на зафаќање на реката

Овој феномен е хидрографски настан што се состои од ерозија произведена од водите на река со толкава големина што е способна да отвори јаз во коритото на друга река, на тој начин зафаќајќи ги нејзините води и оставајќи го без проток. Импресивната работа во врска со овој феномен е дека историските докази за овој вид феномен сугерираат дека се потребни илјадници години за да еродира доволно долго за да се појави овој процес. Сепак, овој пат тоа се случи за само четири дена.

Истражувачите отпатувале до реката Слимс за да откријат зошто овој феномен се случил во Јукон во август 2016 година. Изненадувањето беше кога, при стигнувањето до реката, која нормално носи проток од ширина од околу 480 метри, исчезна.

Според Bestејмс Бест, геолог на Универзитетот во Илиноис, се случило следново:

Отидовме во областа со намера да ги продолжиме мерењата на реката Слимс, но го најдовме речното корито повеќе или помалку суво. Врвот на делтата по кој се движевме со мал брод сега беше бура од прашина. Во однос на промената на пејзажот беше неверојатно драматично.

Овој феномен го збриша целиот тек на реката Слимс, сепак, спротивното се случи со реката Алсек. Со апсорпција на целиот проток на Слимс, неговиот беше енормно зголемен.

Зошто се појави овој феномен?

Со цел да се објасни феномен од ваква големина како оваа, спроведени се студии на терен и сите тие го достигнуваат истиот заклучок: се погодени од климатските промени. Зголемувањето на глобалните температури и последователното повлекување на глечерите предизвикаа период на интензивно топење и дупчење на нов канал во мразот. Овој факт е оној што го насочи протокот на вода кон југ преку реката Каскавулш.

Ова значи дека наместо да заврши во Беринговото Море преку езерото Клуан, топената вода сега тече во југо-источен правец и на крајот стигнува до Тихиот океан. Масивен пресврт, и не само затоа што првпат се случи зафаќање на реката толку брзо, туку затоа што е така првиот случај во кој научниците сметаат дека феноменот се случил како резултат на вештачки климатски промени.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.