Реката Нил станува сè помалку предвидлива

Река Нил, Египет

Нил, една од најважните реки за луѓето, и во минатото и денес, станува сè помалку предвидлива поради климатските промени. Околу 400 милиони луѓе во вкупно 11 земји зависат од тоа, но сега, според различни студии, тие ќе мора да преземат сериозни мерки за да се избегнат сушата и големите поплави.

Неговите води, толку важни за земјоделските култури, се изучуваат уште од времето на фараоните. Во тоа време беа изградени низа „нилометри“ за откривање, предвидување и контрола на големината на годишната поплава. Но, со климатските промени, овие згради веројатно не се доволни.

Населението расте многу. До 2050 година, се очекува двојно да се зголеми во сливот на Нил, од 400 милиони до 800, па сега повеќе од кога било зависи од реката. Поради постојаната акумулација на јаглерод диоксид во атмосферата, поројните дождови може да бидат сè повеќе и повеќе, што ќе значи дека поплавувањата ќе бидат почести.

Реката е под влијание на циклусот на температурни флуктуации во Пацификот: во 2015 година, феноменот Ел Нињо беше причина за тешка суша што го зафати Египет; една година подоцна, Ла Ниња предизвика големи поплави.

Брод на реката Нил

Управувањето со протокот на реката е политичко прашање со децении, а сега станува сè покомплексно со текот на времето и зголемувањето на температурите. Истражувачите предупредија дека и Блискиот исток и Северна Африка можат да станат сè понестоitableубиви; Покрај тоа, просечниот волумен на проток на реката може да се зголеми помеѓу 10 и 15%, и може да се зголеми до 50%, така што проблемите значително ќе се влошат.

Ако сакате да дознаете повеќе, направете кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.