Ред на планетите

редослед на планетите

El соларен систем Составен е од планети и астероиди кои ротираат околу една starвезда што е конзистентност на сè. Theвездата е позната како сонце. Сите ги знаеме планетите и небесните тела кои се вртат директно или индиректно околу сонцето, но има многу сомнежи во врска со редослед на планетите. Кога зборуваме за редоследот на планетите, не се однесуваме на растојанието на кое секое небесно тело се врти на сонцето.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за редоследот на планетите.

Формирање на сончевиот систем

постојните планети

Знаеме дека Сончевиот систем е составен од сите планети кои се вртат околу Сонцето. Забележително Формирана е пред приближно 4.600 милијарди години поради гравитациониот колапс што се случи во огромен молекуларен облак. Овој настан доведе до формирање на други милијарди starsвезди, чиј број сè уште не е познат. Постојат многу научници кои ги проучуваат сите карактеристики на Сончевиот систем за да го знаат редоследот на планетите, како и други основни карактеристики.

Меѓу главните елементи кои му даваат облик и живот на Сончевиот систем се главните и помалите планети. Постојат некои елементи како ardвездена прашина, меѓуerstвезден гас, сателити и астероиди кои исто така се дел од Сончевиот систем. Целиот сет на овие елементи го формира она што го знаеме како млечен пат. Млечниот пат е составен од милијарди starsвезди и Сончевиот систем се наоѓа во една од рацете што се вика Орион.

Меѓу главните карактеристики што ги имаме за Сончевиот систем имаме дека сонцето сочинува 99% од вкупната маса на системот, бидејќи има со дијаметар од 1.500.000 километри. Останатите планети се поделени во неколку видови познати како внатрешни планети y Надворешни планети. Постојат бројни планети кои имаат прстени и други џуџести планети кои се во категоријата помали небесни тела. Во овој случај, одиме во Плутон во групата на Ситни планети.

Друг важен елемент во формирањето на Сончевиот систем се сателитите. Тие се тела со поголема големина и орбитираат околу планета поголема од неа. Планети како Јупитер имаат бројни сателити или напротив, ние ја имаме нашата планета ја има само Месечината како сателит. Ги пронајдовме Малите браќа на сателитите познати како астероиди пронајдени во појасот на астероиди. Тој центар е помеѓу Марс y Јупитер. Овој појас е составен од замрзнати, течни, гасовити предмети, космичка прашина, метеороиди и комети. Тие ги претставуваат останатите елементи што постојат во Сончевиот систем.

Трите категории по редоследот на планетите

редослед на планетите и класификација

Toе воспоставиме различни категории според кои се воспоставува редоследот на планетите. За подобро разбирање на овој систем, научниците одлучија да го класифицираат Сончевиот систем во три категории. Ајде да ја анализираме секоја од нив:

 • Прва категорија: во оваа категорија се означени осумте планети кои го сочинуваат Сончевиот систем. Укажуваме на копнени планети како што се Земјата, Марс, Венера y Жива. Овие 4 планети се познати како внатрешни планети. Од друга страна, имаме планети кои имаат сателити кои кружат околу нив и се Нептун, Уран, Јупитер и Сатурн. Тие се сметаат како надворешни планети.
 • Втора категорија: тука се т.н џуџести планети. Планетите џуџиња се небесни тела кои кружат и околу Сонцето и имаат сферична форма. Сепак, неговата маса не е доволна за да може да се исчисти околината на нејзината орбита. Оттука се изведува причината за номенклатурата. Некои од џуџестите планети кои ја сочинуваат оваа категорија се Церес, Ерис, Хаумеа, Плутон и Ерис. Плутон претходно се сметаше за планета од прва категорија.
 • Трета категорија: тука се вклучени таканаречените помали тела на Сончевиот систем. Сите тие се преостанати предмети што ги споменавме во претходните категории. Составен е од астероиди, сите предмети што циркулираат во појасот Кајпер, метеороиди и некои ледени комети.

Ред на планетите

соларен систем

Редоследот на планетите е утврден според растојанието на кое тие кружат околу Сонцето. Eachе истражуваме подетално за секој од нив. Toе ги наведеме редоследот од најблиското до најдалечното што кружи околу сонцето. Исто така, ќе споменеме некои од главните карактеристики што ги има секоја планета.

 • Меркур: Оваа планета е најблиску до сонцето. Иако е најмало што другите имаат сличност со нашата планета. Неговиот состав е 70% од метални елементи и остатокот од силикати.
 • Венера: Позиција број два во однос на растојанието од сонцето. Венера е именувана по планетата Брат на Земјата, бидејќи има голема сличност. Неговата маса и карпест состав на топење наликуваат на нашата.
 • Земјата: Таа е најголемата од таканаречените карпести планети и е формирана пред 4600 милијарди години. 71% од планетата е составена од вода. Овој факт ги разликува основните карактеристики на планетата во однос на другите. А, водата е таа што го определи постоењето на живот.
 • Марс: Тој е втор по големина на карпестите планети и четврти по растојание од сонцето. Долго време е позната како црвена планета поради црвеникавата боја што ја има на површината. Оваа боја се должи на железниот оксид кој покрива поголем дел од неговата површина.
 • Јупитер: Тој е дел од гасните гиганти што го носи името на Богот Зевс од грчката митологија. Веќе е 1300 поголем од големината на Земјата и се смета за најстара планета во Сончевиот систем.
 • Сатурн: Таа е најпознатата планета во Сончевиот систем по својот прстен. Пронајден е за прв пат во 1610 година и поголемиот дел од неговата површина е составен од водород и остатокот од мраз.
 • Уран: Тоа е планета која се смета за една од првите што ја открил телескоп. Неговата посебност на нејзината атмосфера. Достигнува температури од -224 степени Целзиусови.
 • Нептун: Составен е од стопена карпа, вода, метан, водород, мраз и течен амонијак и е откриен во 1612 година.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за редоследот на планетите и карактеристиките на Сончевиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.