Разлики помеѓу ураган, циклон и тајфун

Ураган

Есенската сезона е време кога Азија и Америка страдаат од голем број урагани, циклони и тајфуни. Овие метеоролошки појави имаат некоја друга разлика, иако многу луѓе мислат дека се исти.

Тогаш јасно ќе објаснам од што се состои секој од овие феномени што се толку вообичаени во овој период од годината. за да знаете како да ги разликувате без никаков проблем.

Индекс

Урагани

Ураганите обично се јавуваат во Северниот атлантски океан и северниот дел на Тихиот океан. Во зависност од интензитетот на феноменот, тие можат да бидат поделени во пет категории, првата е онаа што вклучува урагани со ветрови над 250 км на час. Ураганите имаат тенденција да ослабуваат кога ќе паднат на земја, така што тие обично се многу поопасни додека се во вода. Некои од најпознатите урагани биле Катрина, Сенди или Ајрин.

Тајфуни

Тајфуните се јавуваат на северозападниот и пацифичкиот дел на Пацификот и во делови на Индискиот океан. Некои од најразорните се Јоланда или Нина. Тоа е истиот метеоролошки феномен како ураганот, кој се случува што добива различно име за областа во која се појавува.

Тајфунот Вонгфонг

Циклони

Циклоните се формираат во тропските области на планетата како што се Јужен Атлантик, Јужен Пацифик и некои области на Југоисточен Индиски Океан. И ураганите и тајфуните се тропски циклони во кои се појавуваат силни ветрови и обилни врнежи од дожд. За да се формира циклон, водата треба да биде на температура над 28 степени Целзиусови и со слаб ветер на високо ниво во атмосферата.

Се надевам дека јасно ги расчистивте разликите помеѓу ваквите популарни појави какви што се урагани, тајфуни и циклони и од сега знаете како да ги разликувате без проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.