Разлики помеѓу минерали и карпи

Разлики помеѓу минерали и карпи

Постојат многу луѓе кои ги збунуваат, но има и одлични разлики помеѓу минералот и карпата. Можеме детално да анализираме некои разлики, како што се големината, бојата и текстурата со голо око и други хемиски разлики во однос на нивниот состав. Ова значи дека и минералите и карпите се составени од различни материјали. Неговото потекло и состав се одговорни за различните варијации што постојат во карактеристиките на теренот.

Во оваа статија ќе објасниме кои се разликите помеѓу минералот и карпата.

Што е минерал

Разлики помеѓу минерали и карпи и кристали

Првото нешто што треба да го знаеме е разликата помеѓу дефинициите за минерал и карпа. Минерал е цврст материјал кој се создава природно и со неорганска природа. Содржи одреден хемиски состав и добро дефинирана кристална структура. Во зависност од видот на минералот, тој ќе има кристална структура или друга. Оваа структура, која е она што му дава форма на минералот, зависи од неговото потекло и формирање.

Потеклото на минералот зависи од хемиските елементи и физичките, хемиските и термодинамичките карактеристики на природниот систем во кој е формиран. Ова значи дека Формирањето минерал на голема длабочина не е исто како на одредена површина. За минералите и нивната структура, геолошките појави што се случуваат на терен немаат никаква врска со тоа, додека тие се случуваат во карпите. Формите на карпите и нивната внатрешна структура зависат од геолошките појави забележани на местото на формирање.

Класификација и структура на минерали

Минералите може да се класифицираат врз основа на нивниот хемиски состав, внатрешна структура, во следниве групи:

 • Матични елементи.
 • Сулфиди.
 • Сулфосалци.
 • Оксиди и хидроксиди.
 • Халиди
 • Карбонати, нитрати и борати.
 • Сулфати и хромати.
 • Волфрамати и молибдати.
 • Фосфати, арсенати и ванадати.
 • Силикати.

Бидејќи секој минерал е составен од неколку различни хемиски елементи, тој обично се наоѓа на неколку начини:

 • Неуредна: во овие минерали ги наоѓаме компонентите на потполно нарушен начин. Тие се структури кои не одговараат на која било дефинирана геометриска форма. Ова предизвикува минералот да има аморфна структура и геометриската форма не може да се анализира. На пример, еден од минералите кои, природно, ги имаат компонентите на неуреден начин се природните очила.
 • Нареди: се оние минерали чија компонента формира добро дефинирана и подредена геометриска форма. Тука е местото каде што соседите минералот има кристална структура. Кристалната структура може да биде на повеќе начини. Ако минералот може да се анализира со голо око, тоа ќе се нарече кристал. Огромното мнозинство на минерали се кристали, бидејќи нивната внатрешна структура може да се види со голо око како кристал.

Мора да се нагласи дека минералите секогаш мора да имаат дефиниран хемиски состав и тоа ќе зависи од видот на минералот. Можеме да го знаеме тој графит и дијамант во ист состав. Тоа е, тие се составени од исти хемиски елементи, но имаат различен молекуларен аранжман. Ова ги прави два сосема различни минерали и по изглед и по внатрешна структура. Покрај тоа, економската вредност на едното и на другото е исто така различна.

Дефиниција и класификација на карпите

Откако знаевме што се минерали и како се класифицираат според нивната структура и состав, сега треба да знаеме кои се разликите помеѓу минералот и карпата. За разлика од минералите, карпите се резултат на метеоролошки и геолошки појави, кои се оние кои одговараат на нивната форма, големина и сл. Овие карпести одлики се рефлексија на геолошките процеси што го создадоа. Тука научниците учат со цел да ги добијат сите информации потребни за разбирање на нашата планета и примена на карпите како енергетски ресурси и минерални суровини.

Карпите, во зависност од нивното формирање, се диференцираат во 3 големи групи: магливо, седиментно и метаморфно. Секој вид карпа има различни карактеристики. Ајде да видиме кои се карактеристиките на различните видови карпи:

 • Игени карпи: Тие се оние кои се формирале кога магмата се лади и се зацврстува. Како што лади оваа магма, така се формираат кристали од разни минерали, така што таа ќе се лади во кората, ќе биде побавен процес и ако се лади надвор, тоа ќе биде побрз процес. Ладењето на магмата ќе направи карпата да биде од еден или друг вид. На пример, ако магмата се лади во земјината кора, тие ќе бидат наречени плутонски магливи карпи. Од друга страна, ако магмата се излади надвор од земјината кора, ќе се формираат карпи и вулкански магливи карпи кои обично се ситно-гранулирани и поголеми кристали.
 • Седиментни карпи: овие карпи имаат различен процес на формирање од претходните. Тие се формираат од набивање или цементирање на слоевите на седиментот. Седиментите се остатоци од карпи што се одвоени поради други временски процеси. Продолжено набивање или цементирање со притисок и гравитација ги формира овие карпи.
 • Метаморфни карпи: тие се генерираат од други магливи, седиментни или дури и други метаморфни карпи. Времето е процес што се јавува физички или хемиски и е способен да ја измени основата и да се трансформира во друга нова карпа. Овие физички или хемиски промени поминуваат низ промени во температурата, притисокот, хемиските промени, итн.

Разлики помеѓу минерали и карпи

Откако ќе ги дознаеме дефинициите за обете, можеме да ги знаеме разликите помеѓу минералот и карпата. Ние мора да знаеме дека разликите лежат во тоа што карпите се состојат од хетерогени мешавини на други материјали, како што се зрна или кристали и повеќе од еден минерал. Карпа може да биде составена од неколку минерали. Кога карпата е составена од само еден минерал, таа е позната како мономинерална карпа.

Главната разлика е во тоа што, додека минералите се формираат на стабилен начин и со атомски број и хемиска формула, карпите се формираат со нивна комбинација.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за разликите помеѓу минералот и карпата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.