Долината Рифт

Слика каде се гледаат езерата на долината Рифт

Слика од НАСА каде можете да ги видите лево надесно Езеро Упембе, Тангањика (најголемото) и Руква.

El раздорна долина Станува збор за одлична геолошка сметка која започна да се формира пред околу 30 милиони години и опфаќа површина од 4830 километри во правец север-југ.

Денес се смета за лулка на човештвото поради големиот број хоминидни фосили што се пронајдени таму. Понатаму, УНЕСКО ги прогласи езерата за светско наследство во 2011 година. Но, Што друго е посебно за оваа област?

Од каде си?

Слика на мапата Рифт долина

Како што рековме на почетокот, долината Рифт започна да се формира пред околу 30 милиони години како резултат на одвојувањето на тектонските плочи (сомалиски, индиски, арапски и евроазиски). Како што одминува времето, а земјината кора се топи од стопената магма што се крева на површината, се формира долг ров со падини кои имаат голема падина.

Централната карпеста област редовно се расцепува, создавајќи раседи во кои карпестите блокови вршат вертикален слајд. Во многу области, овие блокови тонат за да формираат грабен, што е долга депресија, граничена од двете страни со паралелни нормални раседи.

Каква е твојата географија?

Ескарпмент на долината Рифт

Слика - Фликр / Чарлс Рофи

Долината Рифт, сместена на исток од африканскиот континент, има продолжение од 4830 километри. Во нејзиниот источен дел ги наоѓаме типичните африкански савани, каде што живеат африканските биволи, дивиот зеленчук, жирафата или лавот; и на запад е домаќин на џунгли, кои се живеалиште на шимпанзата и горилата, меѓу другите.

Таму може да се види и вулканот Килиманџаро, кој е планина лоцирана на северозапад од Танзанија, формирана од три неактивни вулкани (Шира која се наоѓа на запад и има надморска височина од 3962 метри, Масвенци кој е на исток и има димензии 5149 метри на надморска височина и Ухуру што е во средината на обете со надморска височина од 5891,8 метри), покрај некои од најголемите слатководни езера на континентот, како Туркана, Тангањика или Малави.

Како последица на разделбата што ја изврши долината Рифт, на исток од континентот климата е посува отколку на запад, поради што во овој дел на Африка најпрво се појавила саваната, а потоа и локалните мајмуни кои дотогаш живееле на дрвјата. Некое време подоцна тие сигурно станаа копнени, учејќи да одат на нивните две задни нозе што денес ги знаеме како нозе.

Ова е прекрасно подрачје за да дознаете повеќе за најоддалеченото минато на човекот, од тогаш големиот расцеп изложи стотици метри геолошки слоевиЗначи, наоѓањето човечки фосили не само што не е тешка задача, туку мора да биде и фасцинантно.

Кои се езерата на Големата долина на рифт?

Езерото Тангањика и шумата

Слика - Flickr / fabulousfabs

Езерата што се наоѓаат во оваа долина се едни од најбогатите со биодиверзитет во светот. До сега Откриени се 800 видови риби цихлиди (коскени риби), а има уште многу што сè уште чекаат да бидат откриени.

Но, исто така, иако езерата не се многу корисни за апсорбирање на стакленички гасови што се испуштаат од фосилни горива, аеросоли и други, тие има потреба да се намали уништувањето на шумите во околината и да се обноват оние области што се расчистени. Шумите, и во Африка и на кое било место на планетата, апсорбираат гасови како јаглерод диоксид, а со тоа ги ублажуваат ефектите од климатските промени.

Нивните имиња се:

Етиопија

 • Езерото Абаја: од 1162 км2
 • Езерото Чамо: од 551 км2
 • Езерото Зивеј: од 485 км2
 • Езерото Шала: од 329 км2
 • Езерото Кока: од 250 км2
 • Езеро Ланганао: од 230 км2
 • Езерото Абијата: од 205 км2
 • Езерото Аваса: од 129 км2

Кенија

 • Езерото Туркана: од 6405 км2
 • Езерото Логипи: тоа е плитко езеро што се наоѓа во долината Сугута
 • Езерото Баринго: од 130 км2
 • Езерска богорија: од 34 км2
 • Езерото накуру: од 40 км2
 • Езеро Елментеита: плитко езеро.
 • Езерото Наиваша: од 160 км2
 • Езерото Магади: плитко езеро лоцирано во близина на границата со Танзанија.

Танзанија

 • Езерото натрон: плитко езеро категоризирано од Светскиот фонд за диви животни како халофитски екорегион на Источна Африка.
 • Езерото Манарара: од 231 км2
 • Езеро Ејаси: плитко сезонско езеро
 • Езерото Макати

Западни езера

 • Езерото Алберт: од 5300 км2
 • Езерото Едуардо: од 2325 км2
 • Езерото Киву: од 2220 км2
 • Езерото Тангањика: од 32000 км2

Јужни езера

 • Езерото Руква: околу 560 км2
 • Езерото Малави: од 30000 км2
 • Езерото Маломбе: од 450 км2
 • Езерото Чилва: од 1750 км2

Други езера

 • Езерото Моеро: од 4350 км2
 • Езерото Мверу Вантипа: од 1500 км2
Поглед на езерото Руква

Слика - Викимедија / Личинга

Долината Рифт е место кое го одзема здивот, полн со живот. Еден од оние што треба да одите да ги видите барем еднаш. Се надеваме дека уживавте во овој напис посветен на лулката на човештвото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   избувна dijo

  1-ви цент