Радиус на Земјата

радиус на земјата

Од памтивек, човечкото суштество е curубопитно по природа. Тој отсекогаш се обидувал да ја измери и знае должината и големината на работите за да дознае повеќе за нашата планета. Еден од аспектите што отсекогаш била мистерија за луѓето е радиусот на Земјата. Бидејќи не можеме да ја пробиеме земјината кора и да патуваме до јадрото, мора да научиме да го проценуваме и пресметуваме радиусот на планетата. Благодарение на некои научници кои создадоа модел за да можат да ја измерат оваа должина, беше можно да се процени со се поголема точност.

Во оваа статија ќе ви кажеме кој е радиусот на Земјата и како е измерен.

Проблеми со мерење на радиусот на Земјата

мерка на радиусот на земјата

Како што знаеме, и покрај фактот дека технологијата напредуваше со огромни стапки, нашата планета сè уште има многу непознати. Постојат многу области на планетата кои не се достапни за луѓето. Пример за ова е морското дно. Сè уште нема технологија што е способна да го надмине притисокот на водата и малата количина на сончева светлина што се наоѓа во морските ровови. Истото важи и за центарот на Земјата. Опишани се бројни романи за патување до центарот на Земјата, но тоа е нешто што сè уште е недостапно за нас. Најмногу што знам беше во можност да ископа во длабочина биле околу 12 километри. Ова е само подигнување на тенка кожа на јаболко.

Со оглед на тоа што не е можно да се ископува се додека не се достигне јадрото на Земјата, мораше да се најдат различни методи за проценка на радиусот на Земјата. Еден од главните недостатоци зошто не е можно да се ископа до јадрото на земјата е високиот слој на густи и отпорни карпи. Хај-тек не може да ги дупчи сите овие милји длабока карпа. Друг недостаток е температурата на која се наоѓа јадрото на земјата. И дали е тоа внатрешно јадро температура од околу 5000 степени Целзиусови. Соочени со таква температура, нема човечко суштество или која било машина што може да ги издржи овие услови. Конечно, на овие длабочини, ниту кислородот што може да се дише.

И покрај фактот дека ги има сите овие проблеми за да може директно да се измери радиусот на Земјата, човечкото суштество запре. Откриени се различни модели за да може да се процени неговата вредност. На пример, сеизмичките бранови може да се користат за проучување на составот на внатрешните слоеви на Земјата. Овие методи можат да ја запознаат длабочината на која индиректно се јавува земјотрес. Можеме да знаеме различни аспекти на планетата без да треба да гледаме сè со свои очи.

Теорија на тектоника на плочи и Ератостен

ератостен

Теоријата за тектоника на плочи помогна многу во разбирањето како работи планетата. Се вели дека континенталната кора е поделена на различни тектонски плочи кои се движат континуирано. Причината за поместување се должи на струи на конвекција на земјата мантија. Ова движење на плочи е познато по името на континенталниот лебдат.

Конвекционите струи на земјината мантија се дадени со разликите во густините што постојат помеѓу материјалите од внатрешноста. Сето ова можеме да го знаеме благодарение на различните видови индиректни методи на мерење. Отсекогаш баравме различни методи за да најдеме мерења за сè. Првиот научник што можел да го измери радиусот на Земјата е Ератостен. Оваа мерка отсекогаш имала луѓе во неизвесност уште од античко време.

Во тоа време немаше многу достапна технологија за да може да се измери радиусот на Земјата. Затоа, овој прв метод се состоеше од некои многу рудиментирани елементи. Имајте на ум дека, во тоа време, овие рудиментирани методи се сметаа за револуционерна технологија. Еден од најважните елементи што се користеше за мерење на радиусот на Земјата беше важноста на Летна краткоденица.

Ератостен зел папирус од библиотека и кога забележал дека столб на него не отсликува никаков вид на сенка, тоа се должи на фактот дека сончевите зраци ја погодуваат површината на земјата на потполно нормално. Ова е причината зошто Ератостен тој беше curубопитен да знае кој е радиусот на Земјата. Начинот да се измери радиусот на Земјата беше подоцна кога тој патуваше за Александрија. Тука би го повторил експериментот и би видел дека сончевата сенка е 7 степени. По ова мерење, тој сфати дека разликата што ја има со другата сенка што живее во Сиена е причина да се знае дека Земјата е кружна и не е рамна како што се веруваше во тоа време.

Формула Ератостен за мерење на радиусот на Земјата

сеизмички бранови

Откако заврши неколку експерименти, тој доби неколку искуства со овие мерења. Оттаму, тој започна да формулира неколку теории кои помогнаа да се измери радиусот на Земјата. Поголемиот дел од процесот се засноваше на проценки и одземања. Неговиот главен заклучок се засноваше на фактот дека ако Земјата има обем од 360 степени, една педесеттина од тој обем би била 7 степени. Овој дел од вкупниот обем беше она што беше измерено во сенка во Александрија.

Знаејќи дека растојанието помеѓу двата града Сиена и Александрија е 800 километри, тој успеа да го заклучи тоа радиусот на Земјата беше 6.371 км. Мора да се има на ум дека, во времето кога Ератостен пресметуваше, беше доста сложено да може да се направат правилни мерења. Сепак, тој даде бројки прилично блиски на она што е познато денес.

Денес постојат и други начини за мерење на внатрешноста на земјата благодарение на сеизмичките бранови. Во зависност од материјалот од кој е составен од внатрешноста и оддалеченоста што е од центарот на земјотресот, може да се знае длабочината.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа каков е радиусот на Земјата и како се мери за прв пат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.