Пустини на светот

Постојат бројни видови пустини во светот. Тие се копнени биоми кои примаат најмало количество дожд и најголемо количество сончево зрачење во текот на целата година. Повеќето од нив имаат многу високи температури, во некои случаи достигнуваат 60 степени на ниво на земјата за време на сончевата светлина. Сепак, не сите пустини на светот имаат високи температури. Постојат и такви во кои преовладуваат ниски температури.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики на пустините во светот.

Карактеристики на пустина

фауна на пустините во светот

Локацијата на овие видови на биоми тоа е помеѓу 15 и 35 степени географска ширина во двете хемисфери. Во овие региони наоѓаме циркулација на воздухот што произведува мала влажност во животната средина. Повеќето од пустините во светот обично се поврзани со орографски врнежи од дожд. Овие врнежи се оние што се наоѓаат со голема надморска височина планина. Кога воздушната маса се крева на планината, се лади и влагата се кондензира, генерирајќи врнежи во форма на дожд. Проблемот е во тоа што дождовите се активираат во самата планина и е деликатно што другиот дел од падината има услови на ниска влажност и постепено се загрева.

Ако ги погледнеме најголемите планински масиви во светот, така што подветливиот дел е таму каде што има пустини поради условите што ги споменавме. Најпустинските области во светот се оние каде има висок атмосферски притисок што останува речиси постојан во текот на целата година. Toе видиме кои се главните пустини во светот и жешките области. Пустината Сахара, пустината Австралија и пустината Атакама се едни од најважните.

Видови и екосистеми на пустините во светот

пустини на светот

Но, на таа планета има различни видови пустини во зависност од нивните карактеристики. Ајде да видиме кои се секоја од нив:

 • Континентални пустини во средна ширина: Тие се оние кои се наоѓаат на спротивната страна од поплаките на планинскиот масив, Ли страда од услови на суша и високи температури поради фактот што врнежите се испуштаат во планинската област.
 • Северноамериканска пустина: овие пустини се карактеризираат со високи температури и многу висока аридност.
 • Крајбрежни пустини: се оние кои се наоѓаат во близина на крајбрежјето.
 • Австралиска пустина: Целата оваа област се издвојува по тоа што има многу високо ниво на воздух.
 • Студена супополарна и планинска пустина: овие пустини се издвојуваат по тоа што имаат ниски температури и многу пониско ниво на биодиверзитет поради екстремните услови на животната средина.
 • Тропски и суптропски пустини: тие имаат помало проширување поради фактот што тропската клима обично е склона кон создавање поволни средини за развој на биодиверзитетот.

Пустински екосистеми се оние во кои преовладуваат високи нивоа на сувост, предизвикувајќи екстремни услови на животната средина. Некои пустини, како што е пустината Сахара, практично немаат врнежи од дожд во текот на целата година. Ова ги прави формите на живот што се наоѓаат на овие места скоро нула. Во други случаи, имаме пустини кои навистина дождуваат, но тие се многу спорадични. Нормално, овие врнежи обично се придружени со невреме.

Пустините кои имаат малку повеќе врнежи имаат тенденција да имаат нешто повисоко ниво на биодиверзитет. Примероците што можат да се најдат се грмушки отпорни на суша, кактуси и други растенија кои припаѓаат на групата сукуленти. Кактусот е претставен во преклопен облик и му овозможува да се прошири кога апсорбира вода за време на периоди на дожд. Покрај тоа, кога има дождови, годишните растенија цветаат на поинтензивен начин.

Што се однесува до животните, влекачите и инсектите покажаа извонредна адаптација кон сушните средини. Повеќето од нив имаат ноќни навики за да ги избегнат високите температури на денот. Постојат и такви кои се активни за време на поладните месеци. Постојат некои екосистеми кои се наоѓаат на големи надморски височини и на географски широчини кои предизвикуваат нивно изложување на ниски температури во текот на зимата. Тука ја имаме пустината Невада и Јута до кои обично се стигнува снег.

Состојби во пустините во светот

Toе видиме кои се причините зошто има голема термичка амплитуда и недостиг на врнежи од дожд на овие места. Сушните средини обично се наоѓаат во области со висок притисок кои дејствуваат како метеоролошка граница помеѓу тропските и умерените географски широчини. Во овие области движењето на воздухот преовладува на површината кон спротивната страна на областите со висок притисок. Овој воздух е поддржан од друг воздух што се спушта преку повисоки нивоа како дел од целокупната циркулација на клетките на Хедли.

Воздухот што дува во пустините во светот се карактеризира со топол и сув. На ниво на земја, има инверзии на температурата што доведуваат до централни области со висок притисок да се карактеризираат со отсуство на мажи и малку врнежи. Од друга страна, имаме рака на човекот што предизвикува одредени области каде што има интензивни култури или шумите да дадат негативен ефект што предизвикува пустинирање. Пустерификацијата е едно од влијанијата врз животната средина што предизвикува губење на плодна почва ширум светот и значително намалување на биодиверзитетот.

Друга причина зошто овие неповолни услови постојат во пустинската клима. Имајќи области со низок притисок на ниво на земја, генерирани од високи дневни температури и ведро небо, има области каде што термометрите се искачуваат до вредности од 40 степени и повисоки.

Подови

Почвите на пустините во светот покажуваат многу малку абење и не содржат никаков хумус. Има песочна текстура и во некои од нив се забележува кај растот на растенијата. Овој раст обезбедува акумулација на растителни остатоци на површината на почвата и извор на храна за фауна. Недостатокот на филтрација на вода и хемиските атмосферски влијанија ги прават помалку плодни.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за пустините во светот и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.