ЕСА го ослободува Кејт, интерфејсот за анализа на климата

големи податоци климатски промени

Некои ја нарекуваат револуција 4.0, други дигитална револуција, интернет на нештата или едноставно иднина. Зборуваме за податоци, оние што можат да бидат снимени и конечно обработени преку соодветна анализа. Ако пред некое време зборуваме за големи податоциДенес треба да зборуваме за предвидливи модели, способни да симулираат можни и веродостојни сценарија во иднина. Се разбира, во случајот што допира, метеорологијата. Овој пат, и олеснувајќи ја употребата на овие алатки, ЕСА само што објави Кејт, интерфејс со кој можат да работат предвидливи модели за времето.

Кејт, тоа е питонска библиотека (еден од најпопуларните статистички програмски јазици во светот) дизајниран целосно за анализа на климата од различни области на планетата. Овој интерфејс ги собира вредностите на различните метеоролошки станици расфрлани низ целиот свет и е програмиран да може слободно да пристапува до овие податоци.

Кејт е достапен на Github

Кејт ЕСА

Програма Кејт ЕСА (Примерна слика од Гитуб на ИТЦ)

Одделот одговорен за оваа иницијатива е ЦГИ, податоци за иницијативата за климатски промени, од ЕСА. За да имате пристап до оваа прекрасна алатка, едноставно направете кликнете тука и пристап до веб-страницата "Github" од која CCI го олеснува преземањето на Кејт и тие објаснуваат како работи. На груб начин и за оние кои не го знаат тоа, „Гитуб“ е како еден вид „блог“ на кодови што можат да бидат јавни или приватни. Фактот дека Кејт сега е јавна, постигнува повеќе од тоа да биде видлив и корисен за оние кои треба да го користат. Како?

Самите корисници можат да ги подобрат кодовите на Github. Тоа е, ако некој има предлог, модел или алатка, тие не само што го споделуваат, ако имаат какво било подобрување, другите корисници можат да се погрижат за негово подобрување. Оваа тимска работа покажува подобри резултати во програми или кодови, отколку оние што едно лице би ги постигнало сам. И друго, секој може да го види „вашиот код“, така што не само што нешто е подобрено, туку и вашата репутација и работа може да бидат ценети и корисни за идните пригоди. Не е лошо нели?

Иницијативата за климатски промени на ЕСА направи чекор напред, сега ги отвори своите алатки кон светот. Не само што научниците ќе можат да го кажат тоа, туку сме и пред врата каде што програмерите ќе можат да видат подалеку и да објаснат дека гледаат што навистина се случува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.