Механизми за формирање облак

 

Кумулонимбус

Кумулонимбус: пример за облак со конвекција

 

Формирањето на повеќето облаци е резултат на движења на влажен воздух нагоре што се шири како резултат на намалувањето на притисокот со надморска височина а со тоа и адијабатско ладење. Потоа, дел од водената пареа се кондензира и го формира облакот.

 

Претходно, ги објаснивме карактеристиките на различните видови облаци и исто така како нивните форми се последица на процесите на подигнување на воздухот што ги обликуваат. Различните видови на вертикални движења што може да доведе до формирање облак се наведени подолу:

  1. Механичка турбуленција (или триење на триење)
  2. Конвекција (или термичка турбуленција)
  3. Орографско искачување
  4. Долго и бавно искачување

 

La механичка турбуленција или со триење потекнува кога протокот на воздух во близина на површината на земјата се дислоцира со сила на триење во серија вртлози. Оваа турбуленција е фаворизирана од присуството на препреки (дрвја, згради, ридови, итн.).

 

Струи на конвекција Тие се развиваат кога воздухот се загрева во близина на површината. На конвекција или термичката турбуленција се комбинира со механичка или триење на триење за да предизвика мешање на долните слоеви на атмосферата.

 

Во орографско искачување Она што се случува е дека кога воздухот ќе достигне ланец планини или ридови, тој ќе биде принуден да се крева и во пониските слоеви и во надморската височина. Движењето нагоре влијае на длабок слој на атмосферата и се менува вертикалната дистрибуција на температурата во неа. Воздухот принуден да се крева се лади со адијабатска експанзија и може да се формираат облаци.

 

El искачување со големо хоризонтално проширувањеЧесто се активира првично од дивергенција во горната тропосфера. Различниот проток на голема надморска височина предизвикува намалување на притисокот во долните слоеви во близина на површината на земјата, формирајќи вдлабнатина. Конвергенцијата потоа се одвива близу нивото на морето и се случува бавно и широко хоризонтално издигнување над голема дебелина на тропосферата, а потоа, под услов да има доволно влажност, да се појави широк развој на облак.

 

Извор - Збир на белешки за обука на метеоролошки персонал од класа IV », од Б.. Реталак

Повеќе информации - Кумулонимбус, Висина, надморска височина, вертикална димензија и нивоа на облак, Кондензација, замрзнување и сублимација


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.