Преглед на суша

суша и прегледувач на важност

Климатските промени предизвикуваат сериозни глобални проблеми со кои ќе се соочиме во овој век. Еден од овие проблеми е зголемувањето на фреквенцијата и интензитетот на екстремни временски настани. Меѓу овие екстремни феномени е сушата. Со цел да се следи сушата во нашата земја, а прегледувач на суша.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за гледачот на суша и предностите што ги нуди.

Негативни ефекти од сушата

намалување на вегетацијата

Првото нешто што треба да го знаеме е дефиницијата за суша. Сушата на една област се карактеризира со пролонгиран временски период чии врнежи се под просекот. Денес има суши со поголем интензитет и времетраење отколку во минатото. Ова зголемување на фреквенцијата и интензитетот на овој феномен ги покажува негативните ефекти што ги имаат климатските промени врз динамиката на атмосферата.

Ако на овој проблем му ја додадеме природната катастрофа што ја носи, тоа подразбира хидролошки дисбаланс и резервите на вода почнуваат да се прикажуваат на нивоа под нормалното. Сето ова предизвикува негативни влијанија што можат да бидат посериозни од оние што ги вршат силни бури оттогаш потешко се дефинираат и предвидуваат. Мора да се има предвид дека човечките суштества имаат алатки за да предвидат поројни дождови. Сепак, сушите е многу потешко да се контролираат.

За да го направите ова, работено е да се добие гледач на суша. Задачата за проценка на сериозноста и последиците од сушата во објективна смисла е обично покомплицирана бидејќи ваквите суши се развиваат постепено и различно во секој регион што го проучуваме. Обично се произведува главно од хроничен недостаток на врнежи од дожд во еден регион. Сето ова води до хидролошки дисбаланс.

Видови на суша

прегледувач на суша

Овој екстремен метеоролошки феномен е класифициран според мерењето на температурата, испарувањето, врнежите, транспирацијата, истекувањето и податоците собрани од влагата на почвата во одредена област. Ако сакаме да ги квантифицираме сушите, го користиме стандардниот индекс на врнежи или индексот на сериозност на палмерната суша. Преку овие индекси може да се следи целиот регион кој е негативно погоден.

Да видиме кои се различните видови суши што постојат:

 • Метеоролошки: Во овој тип, просечните врнежи се пониски од нормалните, но не мора да има недостаток на врнежи.
 • Земјоделски: количината на влага што е во почвата и е неопходна за земјоделските култури е помала. Затоа, земјоделските култури се засегнати.
 • Хидролошки: Тоа е оној што се јавува кога снабдувањето со вода на површината на земјата и под земја е помало од нормалното.
 • Социоекономски: тоа е она што влијае на активностите на човечките суштества.

Постојат и други начини за класифицирање на различните видови суша според локацијата и сезоната. Овде го наоѓаме следново:

 • Временски: тоа е оној што се наоѓа во климатските клими каде што врнежите се вообичаени. На пример, имаме пустини каде што недостатокот на врнежи е нормален.
 • Сезонски: се случува пред одреден сезонски период.
 • Непредвидлив: Се издвојува по кратки и нередовни периоди. Тие се многу тешко да се предвидат поради привременоста.
 • Невидлив: Таа е една од најчудните откако, иако дождовите паднаа нормално, водата испарува премногу брзо.

Преглед на суша

пораст на температурата

Знаеме дека сушите се предизвикани од оваа хронична серија дождови во еден регион. Воздухот обично тоне и се доведува до области со висок притисок. Ова ја намалува влажноста и формира помала количина на облаци Бидејќи има помало количество облаци, врнежите се намалуваат. Како што се зголемува човечката популација, потребите за вода исто така се зголемуваат природно. Ако на ова ги додадеме и ефектите од глобалното затоплување, сушите веројатно ќе бидат почести и поинтензивни.

Да го направите ова, на Врховен совет на научни истражувања (CSIC), во соработка со Арагонската фондација за истражување (ARAID) и Државната агенција за метеорологија (AEMET) развија систем за следење на сушата во реално време. Познато е под името прегледувач на суша и целта е да се спроведе постојан мониторинг за да може брзо да се предвиди оваа појава.

Бидејќи е една од главните причини за земјоделско, економско и еколошко оштетување, нејзините ефекти се очигледни по долг период во кој има малку врнежи од дожд. Прилично е тешко да се дефинира кој е неговиот почеток, времетраење и крај. Затоа, создавањето прегледувач на суша може да обезбеди информации на национално ниво што се ажурираат на неделно ниво. Што повеќе, ви овозможува да консултирате историски информации за недостаток на стапки на врнежи од 1961 година.

Системот е способен за обработка на сите информации добиени во реално време од мрежата на автоматски метеоролошки станици AEMET и мрежата SIAR (агроклиматски информациски систем за наводнување) на Министерството за земјоделство, риболов и храна. Благодарение на оваа информација, може да се пресметаат два индикатори кои укажуваат на присуство на овој екстремен феномен. Всушност индикаторите се базираат исклучиво на податоци за врнежи од епототранспирација. Тие се индикатори што се вклучени заедно со информациите за побарувачката на атмосферска влажност.

Важноста на гледачот на сушата

Важноста на овој приказ на суша е во тоа што не успева да ги демонстрира аномалиите на двата индекси во однос на нормалните услови на секоја точка од територијата. На сите места каде што условите се погодни за суша, мониторот може да достигне извлечете информации и наведете ги нивното времетраење и интензитет. Тие се индикатори кои овозможуваат проценка на голема количина на податоци за да се прикажат можните потенцијални влијанија на овој екстремен метеоролошки феномен. Сето ова овозможува да се подобри подготовката и раното предупредување пред ризикот во Шпанија.

Ви овозможува да ги изберете информациите на картата со избирање индекс што ги покажува метеоролошката суша, временската скала на индексот и датумот. Исто така, дозволува избор на одредена област и може да се визуелизира за да може подобро да се учи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за гледачот на сушата и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.