Потеклото на глобалното затоплување

 

Одмрзнување

Глобално затоплување и следствено на тоа, климатските промени се прашања на целосна актуелност и дека се повеќе се грижат Јавно мислење. Климатските промени се факт и секоја година што поминува има бројни докази дека планетата трпи последици од тоа.

Но да разбере што страда планетата од ден на ден треба да одите до потеклото на глобалното затоплување.

Повеќето експерти на оваа тема укажуваат на тоа потеклото на глобалното затоплување мора да го барате во ненадејни промени во температурата дека планетата претрпела. За ова мора да се вратите на 40-тите и 60-тите години на минатиот век. Податоците покажуваат како во тоа време, температурите тие пораснаа на прекумерен начин во тропските предели, области на планетата кои тешко претрпеле термички варијации. Од тука, рече зголемување се шири за остатокот од светот.

Заедно со ова глобално затоплување, честопати има периоди на многу обилни и поројни дождови. Нешто што веќе го трпат многу земји низ планетата страдаат од глобално затоплување. Ако тие не преземат акција брзо, во текот на неколку години, тие обрасци тие ќе се повторуваат за други области во светот.

Земјата

Но, прашањето е точно дека климатските промени се последица од раката на човекот? И уште повеќе, каква иднина ја чека планетата? Според повеќето научници ваквите последици тешко е да се предвиди иако би биле многу сериозни за животната средина. Поплави, уништени посеви, урнати куќи или лични повреди се по ред на денот и во наредните години темата ќе се зголеми.

Повеќето експерти истакнуваат дека Загревањето глобална дека планетата во моментов страда има неговото потекло во човекот. Зголемувањето на стакленичките гасови е една од овие причини и тие потврдуваат разорните ефекти од климатските промени. Има уште време да се ублажат ваквите ефекти и да се заштитат што е можно повеќе нашата планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.