Последици од феноменот Ла Ниња

Феномен Ла Ниња

Станува се поверојатно дека феномен Девојката, како што е откриено во извештајот на НОАА, но што точно ќе се случи со ова време? Со какви последици треба да се соочиме во наредните месеци?

Ел Нињо полека слабее, што е секако добра вест со оглед на тоа што беше најинтензивно во последно време, но можеби нема да мораме да се радуваме толку брзо. Ла Ниња може да предизвика големи природни катастрофи.

Кој е феноменот Ла Ниња?

Потоп предизвикан од феноменот Ла Ниња

Феноменот Ла Ниња е дел од глобалниот циклус познат како Ел Нињо-јужна осцилација (ЕНСО). Ова е циклус кој има две фази: топол што е познат како Ел Нињо и студен, кој е оној што, со голема веројатност, ќе го имаме во наредните месеци познат како Ла Ниња.

Ова започнува кога трговските ветрови дуваат многу силно од запад предизвикувајќи намалување на екваторијалните температури.

Кога тоа ќе се случи, последиците не се бавни за да се забележат низ целиот свет.

Последици од феноменот Ла Ниња

Она што можеме да го очекуваме од овој феномен е следново:

 • Зголемени врнежи од дожд во Југоисточна Азија, делови од Африка, Бразил и Австралија, каде поплавите ќе станат вообичаени.
 • Фреквенцијата на тропски бури и урагани во САД се зголемува.
 • Врнежи од снег кои можат да бидат историски во некои делови на САД.
 • Significantе има значителни суши во западниот дел на Америка, во Мексиканскиот Залив и во северо-источна Африка. Температурата на овие места може да биде нешто пониска од вообичаеното.
 • Во случајот на Шпанија и Европа воопшто, врнежите може да се зголемат значително.

Можете да го прочитате извештајот на НОАА овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Самуел iraиралдо Мехија dijo

  Оваа страница не е во ред на сликата што покажува дека тоа е феноменот на девојчето бидејќи генерира суша повеќе од вода колку што јас разбирам, погледнете на Википедија