Поплавите ќе загрозат милиони луѓе во рок од 25 години

Поплава во Костарика

Поплавите се метеоролошки појави на кои ќе мора да се навикнеме. Според студијата објавена во списанието Science Advance, може да биде уништувачки во следните 25 години како последица на глобалното затоплување.

Како што температурата се зголемува, и освен ако навистина не се случи Мини ледено доба, ќе има промени во моделот на врнежи од дожд низ целиот свет.

Дождовите обично се добредојдени, но кога паѓаат на пороен начин тие можат да предизвикаат многу проблеми, не само што паѓаат дрвја и свлечишта, туку можат да убијат и многу луѓе. Така, важно е да се знае кои се најранливите региони, односно оние во кои ќе биде потребно да се преземат заштитни мерки. За да ги утврдат, истражувачите ги симулираа промените во климатските и хидролошките модели на глобално ниво поврзани со зголемувањето на температурата, земајќи ја предвид моменталната дистрибуција на населението.

Така, тие можеа да го знаат тоа повеќето од САД, Централна Европа, Северна и Западна Африка, како и Индија и Индонезија би биле меѓу најпогодените области од поплави во следните 25 години.

Ефекти од ураганот Катрина

Доколку не бидат преземени неопходни мерки, милиони животи ќе бидат изложени на сериозен ризик. Само во Кина, околу 55 милиони луѓе ќе бидат изложени на овие разорни појави; а во Северна Америка тие ќе преминат од сегашните 100.000 XNUMX на еден милион. За жал, и како што често се случува во овие случаи, земјите во развој, како и оние урбани центри со голема демографска густина, ќе имаат најмногу проблеми во заштитата на нивното население.

На ова мора да се додаде дека, дури и ако емисиите на јаглерод диоксид, кои се едни од одговорните за глобалното затоплување, можат да се намалат, ништо не може да се стори за да се спречи тоа да се случи.

За повеќе информации, можете да направите кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.