Поголеми, подолготрајни облачни облаци поради загадувањето

Cloud_3_570x375_scaled_cropp

Облаци над Бомбај

Една нова студија открива како загадувањето создава бури што не оставаат подолготрајни, поголеми и погусти облаци. Во текот на месец ноември Зборник на трудови на Националната академија на науките (PNAS), објави некои резултати кои затвораат долга дебата. Тие откриваат како загадувањето влијае на глобалното затоплување. Оваа работа ќе помогне да се подобри точноста на временските и климатските модели.

Повеќето истражувачи мислеа дека загадување на атмосферата тоа предизвикува поголеми, подолготрајни облаци од невреме со тоа што фронтовите на бурите се подложни на нацрти и предизвикувајќи внатрешна конвекција. Во оваа студија, тој забележал дека загадувањето, како феномен, ги прави облаците потрајни, но, на поинаков начин отколку што се сметаше порано, со намалување на големината на нивните ледени честички и намалување на вкупната големина на облакот. Оваа разлика директно влијае на начинот на кој научниците ги претставуваат облаците во климатските модели.

Оваа студија го усогласува она што го гледаме на дневна основа со она што е наведено во компјутерските модели. Набationsудувањата покажуваат облаци во форма на наковална (Комулонимбус) повисоки и поголеми во системите за невреме што содржат загадување, но моделите не секогаш покажуваат посилна конвекција, благодарение на оваа студија, гледаме зошто.

Тајниот живот на облаците

1383071966_02f3ec08fe_o_570x375_scaled_cropp

Облаци на наковална или Комулонимбус над загадената област

Моделите што ги предвидуваат временските услови и климата не го реконструираат добро животот на бура, бидејќи тие ги претставуваат со едноставни равенки кои не успеваат да имаат тотална визија. Оваа лоша реконструкција им создаде дилема на истражувачите: „Загадувањето предизвикува облаци од наковална да траат подолго отколку во случај на чисто небо“, но зошто?

Една можна причина се врти околу аеросолите (мали честички од природно или човечко потекло) кои служат како основа за формирање на капки облаци околу нив. Загаденото небо има многу повеќе аеросоли (смог и магла) отколку чисто и тоа во превод значи помалку вода за секоја честичка. Загадувањето произведува повеќе капки, но помали.

Поголем број помали капки ги менуваат карактеристиките на облаците. Долго време се сметаше дека се поголемите и помалите капки започнуваат верижна реакција што води до поголеми, подолготрајни облаци наместо да преципитираат. Полесните капки предизвикуваат зголемување на вашата вода со замрзнување и ова замрзнување ја вади топлината што ја содржат капките и произведува промена на температурата што генерира внатрешна конвекција. Поинтензивна конвекција прави повеќе капки вода да се креваат, со што се гради облакот.

Но, истражувачите не секогаш набудуваат поинтензивна конвекција поврзана со поголеми и потрајни облаци во загадена средина, што укажува на тоа дека ни недостасува нешто за да земеме предвид.

За да се реши оваа дилема, тимот одговорен за оваа студија одлучи да ги спореди вистинските летни бури со модели генерирани од компјутер. Моделот ги вклучува физичките својства на честичките на облакот, како и можноста да се набудува дали конвекцијата станува посилна или помека. Симулациите во оваа студија траеја 6 месеци.

Конвекцијата не е виновник.

 Податоците беа собрани од три локации со различен степен на загадување, влажност и ветер: западни тропски области на Пацификот, југоисточна Кина и големите рамнини на Оклахома. Податоците се добиени од системот за истражување клима на АРМ на ДОЕ (Министерството за енергетика на САД).

 Симулациите беа извршени на суперкомпјутерот Олимп од PNNL (Национална лабораторија на северозападниот дел на Пацификот). Овие симулации на еден месец бури се многу слични на облаците што моментално се забележуваат, со што се утврдува дека моделите добро ги пресоздадоа облаците од невреме.

Набудувајќи ги овие модели, откриено е дека во сите случаи, загадувањето ја зголемува големината, дебелината и времетраењето на наковалните облаци. Но, само на две места (тропските и Кина) се забележува поинтензивна конвекција. Во Оклахома, загадувањето доведе до понежна конвекција. Оваа неусогласеност со досега размисленото сугерира дека причината не е интензивна конвекција.

Прегледувајќи подетално својствата на капките вода и ледените кристали во облаците, истражувачкиот тим заклучи дека загадувањето произведува помали капки и ледени кристали, без оглед на нивната локација.

Исто така, на чистото небо, честичките на мразот се потешки и побрзо се таложат од облаците на наковалната, предизвикувајќи нивно брзо распрснување. На загаденото небо, ледените кристали беа помали и премногу лесни за да преципитираат, со што се создадоа поголеми и потрајни облаци.

Придонес кон глобалното затоплување.

Од друга страна, тимот проценил како облачните бури придонесуваат за затоплување или ладење. Овие облаци ја ладат Земјата преку ден со своите сенки, но ја зафаќаат топлината како ќебе ноќе, правејќи ги ноќите потопли.

Земајќи ги предвид ефектите на загадувањето врз облаците од бура, разбираме дека тие можат да влијаат на количината на дефинитивно затоплување предвидено за земјата во следните децении. Да се ​​направат попрецизни претстави на облаците во климатските модели е клучот за подобрување на точноста на предвидувањата за климатските промени.

Повеќе информации: КумулонимбусотВажни наоди за атмосферските честички во градовитеГромобранките стануваат посилни со глобалното затоплување

Fuente: PNAS


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.