Глобално затоплување: степен на сушење што не е виден за 200 години во суб-арктичките езера

Кананаскис_570х375_ скалиран_производ

Канадски под-подземни езера

Намалувањето на врнежите во форма на снег забележано последниве години во субарктички зони Канада доведе до загрижувачко сушење на областа Лејк.

Ова е заклучокот до кој донесоа некои истражувачи од Универзитетот Лавал, Универзитетот Вилфрид Лориер, Универзитетот Брок и Универзитетот во Ватерло во студијата објавена пред неколку недели на официјалната страница на научното списание Геофизички истражувачки писма. Откривање на уште еден доказ, ако тие сè уште не се доволни за очигледноста на глобално затоплување.

Истражувачите дошле до овој заклучок откако проучиле 70 езера во близина на Олд Кроу, Јукон и Черчил, Манитоба, Канада. Повеќето од проучените езера беа длабоки помалку од еден метар. Според извршените анализи, повеќе од половина од езерата лоцирани во релативно рамни области и опкружени со грмушки, покажуваат знаци на сушење.

Овој проблем доаѓа главно од намалувањето на водата што доаѓа од одмрзнување. На пример, од 2010 до 2012 година просечните врнежи од зима во Черчил паднале за 76 мм во споредба со просекот забележан во периодот од 1971 до 2000 година. Сушењето на некои езера, кое за прв пат стана видливо со голо око во 2010 година, беше уште поголемо изречена во 2013 година.

За овие видови езера, врнежите во форма на снег претставуваат помеѓу 30% и 50% од годишното водоснабдување. Видот на сушење забележано од истражувачите е без преседан во последните 200 години. Понатаму, изотопските анализи извршени на акумулираните остатоци од фитопланктон во езерските корита покажуваат дека езерата одржувале рамнотежа на водоносникот 200 години.

Оваа стабилност одеднаш беше прекината пред неколку години. Доколку продолжи трендот на суви лета и зими со помалку снег, како што е предвидено со климатскиот модел, многу од плитките под-арктички езера на крајот би можеле да се исушат целосно. Тешко е да се предвидат сите последици од загубата на ова живеалиште, но вистина е дека еколошките последици би биле значајни.

Топењето на снегот е клучен извор на вода за многу подарктички езера, но климатските модели предвидуваат дека врнежите во форма на снег ќе се намалат во некои региони, со значителни еколошки последици. Во овој напис се користат три параметри, како што се изотопски податоци за езерска вода заедно, градиенти на копнена вегетациска покривка (од отворена тундра до затворени шуми) и топографско олеснување за идентификување на езерата што се ранливи на сушење во услови на ниско истекување на топената вода во два под-арктички пејзажи - Олд Кроув рамнина, Јукон и Хадсон Беј Шоалс, Манитоба, Канада.

Езерата лоцирани и во плитки и во отворени сливови на тундра покажуваат систематско надоместување помеѓу мерењата на палеоклиматските индикатори на изотопите на кислородот во езерската вода (δ18O) преку повеќекратни кампањи за земање примероци, заклучени од целулозата пронајдена во неодамнешните површински наслаги. Овој надоместок се припишува на интензивното испарување збогатено во 18 О што реагира на помал проток на вода од снег во последните неколку години.

Забележително, многу езера беа близу до целосно сушење во текот на средината на летото 2010 година, што следеше зима со слаби врнежи во форма на снег. Врз основа на палеоимнолошките записи за овие видови езера, екстремно сувите услови во 2010 година можеби не се случиле во последните 200 години. Овие заклучоци ја хранат загриженоста дека намалувањето на протокот од топењето на снегот ќе доведе до широко сушење на плитките езера во овој вид пејзаж.

Повеќе информации: WWF е загрижен за брзината и интензитетот на климатските промениАрктичкиот мраз исчезнува со рекордна брзинаЗагрижувачкото исчезнување на мразот на Арктикот

 

Фуентес: Геофизички рисрч летерс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.