Кои се најбурните места во светот?

Торента

Епизодите на бура, за оние од нас кои сакаат да гледаат молња и да ги слушаат грмотевиците, како и облаците Кумулонимбус што се приближуваат додека се развиваат, се едни од најспектакуларните од сите што се случуваат.

За жал, на ист начин како што никогаш не врне по вкус на сите, има и такви кои можат повеќе да уживаат во овие настани. Тие се оние кои живеат во бурни места во светот.

Молња кататумбо (езеро Маракаибо, Венецуела)

Кататумбо молња

Во овој град кој се наоѓа на северозапад на Венецуела, помеѓу реката Кататумбо и езерото Маракаибо, се јавува уникатен феномен познат како молња Кататумбо. Се формира во облаци со голем вертикален развој висок помеѓу 1 и скоро 4 км.

Можете да уживате во ова шоу до 260 пати годишно, и до 10 часот наутро за само една ноќ. Покрај тоа, може да достигне шеесет преземања во минута.

Богор (остров Јава, Индонезија)

Град Богор

Ова е град кој се наоѓа во близина на голем вулкан, на островот Јава, во Индонезија. Еве може да биде 322 дена бура секоја година. Иако повеќето се случуваат на вулканот, ако бараме бурно место, тоа е Богор. Невреме има скоро секој ден!

Слив на Конго (Африка)

Бура во Конго

Во овој дел од светот, поточно во градот Бунија (Република Конго), жителите можат да видат до 228 бури годишно. Не е колку во Богор, но е многу повеќе од она што можеме да го видиме во Шпанија, што е помеѓу 10 и 40 дена, во зависност од областа во која се наоѓаме.

Лејкленд (Флорида)

Лејкленд, Флорида

Во градот Лејкленд, лоциран во Флорида (Соединетите држави), покрај тоа што имаат многу убави предели, тие можат да се пофалат и со своите 130 дена томента година.

Па сега знаете, ако размислувате да потрошите неколку прекрасни места некаде, посетете некое од оние што ги спомнав и сигурно ќе си поминете убаво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.