Плутоценот, или како луѓето би можеле да ја претворат Земјата во некогостоitableубиво место

Експлозија на нуклеарна бомба

До 2050 година се очекува да има 10 милијарди луѓе. Ова значи дека планетата Земја ќе мора да ги храни и да ги обезбедува сите ресурси што им се потребни на секое од овие човечки суштества. Мислиме дека можеш, но тажната реалност е дека храната, водата, маслото и многу други работи што сега ги имаме на располагање се ограничени ресурси.

Ако до сега се водеа војни за освојување нови територии, во последно време сме сведоци на други видови конфликти, а ситуацијата се чини дека не сака да се промени. Всушност, не само што се вели дека Третата светска војна ќе биде за вода, туку и дека климата ќе биде многу, многу поинаква ако продолжиме да се занимаваме со покривање на зелените површини со цемент и катран, наместо да се грижиме за планетата. До таква мера, тоа може да промени сè, па дури и да предизвикаме нова геолошка ера: Плутоцен.

Што е плутоценот?

Плутоцен е поим измислен од палеоклиматологот Ендру Гликсон, од Австралискиот национален универзитет, кој го опишува периодот по Антропоценот, кој би бил обележан со седиментен слој во океаните богати со плутониум.

Како би бил животот на Земјата?

Исклучително комплицирано. Според Гликсон, просечната температура на планетата би се искачила до 4 степени целзиусови над тоа во прединдустриските времиња, а нивото на океаните ќе се искачуваше помеѓу 10 и 40 метри над сегашниот.

Ако имаше некое човечко суштество, ова би биле принудени да мигрираат во области со поголема надморска височина и ширина за да преживеат. Но, како што објаснува научникот, човештвото би ризикувало да исчезне.

Колку ќе траеше?

Палеоклиматологот коментира дека времетраењето на плутоценот ќе зависи од два фактори: полуживотот на радиоактивниот плутониум 239 - кој се користи во производството на нуклеарно оружје - и потенцијалното време јаглерод диоксидот да остане во атмосферата. Сè на сè, тој смета дека може да трае меѓу 20.000 и 24.100 години.

Затоа, за да се избегне ова, многу ќе помогне да не се продолжи со градење или производство на нуклеарно оружје или загадување на Земјата. Не смееме да заборавиме дека, барем за момент, тој е единствениот дом што го имаме.

Атомска бомба

Ако ви требаат повеќе информации, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.