Планината Фуџи

Сигурно некогаш сте виделе во некоја од јапонските анимирани серии на Планината Фуџи. Тој е најпознат вулкан во цела Јапонија и се наоѓа во префектурата Шизуока на островот Хоншу. Целосното јапонско име е Фуџи-сан иако се нарекува и со други имиња како Фуџисан, Фуџи-но-Јама, Фуџи-но-Такане и Хузи, меѓу другите. Низ историјата бил познат како еден од најубавите вулкани во светот, ова предизвикало тој да биде симбол на Јапонија.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, геологија и iosубопитност на планината Фуџи.

клучните карактеристики

Тој е еден од најпознатите вулкани во светот и е периодична тема на традиционалната јапонска уметност. Целата западна земја е идентификувана со планината Фуџи. Највисокиот врв достигнува 3.375 метри и тоа е наведено од страна на заеднички активни геолози на вулкани. Ова значи дека продолжува да покажува знаци на вулканска активност континуирано и значи дека еруптирал во последните 10.000 години. Иако ова изгледа типично за активен вулкан, геолошки гледано, тоа е така.

И тоа е дека активниот вулкан се анализира од периодот на геолошко време. Ова значи дека ерупциите треба да бидат темпирани на геолошка и нечовечка скала. За вулкан 100 години воопшто не се време. Во близина на оваа планина се наоѓаат езерата Кавагучи, Јаманака, Мотосу, Шоџи и Саи, а исто така е во рамките на Националниот парк Фуџи-Хаконе-Изу, најпосетуваниот во земјата.

Морфологијата на овој вулкан изложува во скоро совршена конусна форма. Врвот што го споменавме погоре има своја клима. Оваа клима е тундра и регистрира температури кои се движат од -38 степени до 18 степени. Во текот на целиот конус кој е дел од оџакот на вулканот е живеалиште на бројни видови животни и растенија. Има голема разновидност на цицачи, достигнувајќи 37 видови.

Формација на планината Фуџи

Тоа е композитен стратовулкан или вулкан кој е составен од неколку слоеви на карпа, пепел и стврднат Лада. Тоа е вулкан за кој се потребни илјадници и илјадници години за неговото формирање како што го познаваме денес. Сместено е помеѓу 3 тектонски плочи познати како северноамерикански, евроазиски и филипински плочи. Покрај тоа, тој исто така е специфично на помалите плочи Охотк и Амурија.

На овој вулкан му се припишува повеќе или помалку проценета возраст од околу 40.000 XNUMX години. Можеме да видиме дека во моментов е дел од група вулкани кои се преклопуваат. Пред да се формира планината Фуџи, други вулкани веќе беа активни, како што се Ашитака, Хаконе и Комитаке Ашитака, Хаконе и Комитаке.

После разни експлозивни ерупции што се случиле во период од околу 80.000 години бил создаден вулкан висок околу 3.000 метри познат како Ко-Фуџи. Подоцна, пред приближно 17.000 XNUMX години, огромен проток на лава го покри целосно и постепено за да се формираат Шин-Фуџи или Нов Фуџи. Сите овие се етапите низ кои поминала планината како што ја познаваме денес.

Поради оваа причина, можеме да го повикаме сегашниот вулкан како производ на вулканска активност од набавувањето на сите слоеви на материјали за протерување на претходните вулкани. Ова нè наведува да заклучиме дека под сегашниот вулкан се наоѓаат античките вулкани што ги споменавме.

Ерупции на планината Фуџи

Вулкан Фуџи

Последната ерупција на овој вулкан е забележана во 1708 година. Сепак, ова го прави класифициран како активен вулкан бидејќи има голем ризик при лансирање фумароли и покажува знаци на сеизмичка активност. Според Глобалната програма за вулканизам на институцијата Смитсонијан, Забележани се 58 потврдени ерупции и 9 се идентификувани со неизвесна сигурност. Ова е целата активност што ја имал планината Фуџи за време на човечките записи.

За време на својот изглед на оваа планета тој бил многу активен вулкан како огромното мнозинство од нив. Скоро сите вулкани се активни кога се млади и нивната активност престанува или се намалува со текот на годините. По формирањето на новиот Фуџи, постоеше период на неактивност до пред околу 5.000 години. Тогаш се издвојуваат ерупциите по тоа што имаат голем интензитет или фрлена голема количина лава. На пример, една од снимените ерупции на овој вулкан се случила во периодот Јоган во 864 година. Оваа ерупција траеше 10 дена во текот на кои фрлаше пепел и други материјали што достигнаа големи растојанија.

Ако во тоа време околното население беше експоненцијално помало, само анализата на можната штета што може да ја предизвика денес, го прави вулкан со висок ризик. За ризикот од вулкан или неговата опасност не одлучува само видови на осип или нејзината морфологија, но за потенцијалната штета што може да ја предизвика. Тоа е, вулкан може да испушти голема количина чакал или гасови, но нема живи суштества, луѓе, инфраструктури итн. дека може да оштети, неговата опасност ќе биде помала. На пример, вулкан среде океан е помалку опасен.

Последната ерупција на планината Фуџи датира од 1708 година и стана позната како ерупција на планината Фуџи во денешната ера на Хаеи. Во оваа ерупција не се создадоа текови на лава кон надвор, но исфрли 0.8 километри пепел, вулкански бомби и други цврсти материјали што стигнаа до Токио. Овој настан може да се објави благодарение на претходниот земјотрес кој беше еден од најинтензивните во целата историја на Јапонија, рангиран на второто место по интензитет на земјотресот по оној што се случи во 2011 година. Оттогаш, не е потврдена никаква ерупција во овој вулкан.

Планината Фуџи, иако се смета за вулкан со ризик, е туристичка атракција. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за планината Фуџи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.