Планети со прстени

сатурн и прстени

Во рамките на соларен систем Направивме разни класификации за да избереме планети кои имаат слични карактеристики. Наидовме внатрешни планети и Надворешни планети. Во овој случај, ќе разделиме што се планети со прстени и нејзините главни карактеристики. Постојат голема разновидност на видови планети, а некои се поинтересни од естетска гледна точка, како што се планети со прстени. Постојат многу луѓе кои сè уште не го знаат постоењето на овие прстени и од што се составени.

Затоа, во оваа статија ќе разговараме за тоа кои се планетите со прстени и нивните главни карактеристики.

Планети со прстени на Сончевиот систем

соларен систем

Како што знаеме, постојат различни видови планети според нивната морфологија, нивните карактеристики и нивната позиција во однос на сонцето. Иако прстените на планетата Сатурн се најпознати од сите, во реалноста, сите гасовити планети во Сончевиот систем имаат прстенест систем. Овие гасовити планети се нарекуваат и надворешни планети бидејќи се наоѓаат подалеку од сонцето. Знаеме дека има 4 од овие планети и сите имаат прстени. Ајде да анализираме кои се тие и нивните карактеристики:

  • Јупитер: има прилично слаб прстен систем што не може да се види со голо око. Ова е една од причините зошто секогаш кога на фотографиите добро се гледа Јупитер, сликите не се претставени со прстенест систем. Ако користите конвенционален телескоп, нема да можете да го видите прстенестиот систем бидејќи е прилично мал. Откриено е во 1979 година кога вселенската сонда Војаџер 1 можеше да ги открие овие прстени.
  • Сатурн: Тоа е квинтесенцијална прстенеста планета на Сончевиот систем. И тоа е дека ги има највпечатливите и тие се составени од прилично широки и сложени елементи. Различни области и системи за внатрешни работи може да се најдат во рамките на прстенестиот систем. Повеќето од нив се составени од честички од прашина и мраз што кружат околу планетата. Кога се гледаат оддалеку, овие елементи се гледаат како да се едно и биле обединети меѓу нив.
  • Уран: тоа е планета која има и прстенест систем. Има помалку ревијален систем од оној на Сатурн, но поголем од оној на Јупитер. Ова е една од причините зошто Уран е претставен со прстени. Има вкупен систем составен од 13 добро дефинирани прстени. Ако ја набудуваме оваа планета со телескоп, можеме да набудуваме честички кои се движат од многу мали димензии до карпи што можат да бидат долги и до еден метар. Сите овие честички лебдат околу планетата.
  • Нептун: Таа е последна од планетите во Сончевиот систем и има прстенест систем. Тој е повеќе сличен на оној на Јупитер бидејќи е многу тешко да се идентификува поради неговата мала големина. Не може да се открие без помош на специјална опрема и телескопи кои имаат доволно моќ. Овој прстенест систем е составен од силикати, мраз и некои органски соединенија како последица на дејството на сопствената магнетосфера на планетата.

Состав на планети со прстени

планети со прстени

Откако ќе анализираме кои се планетите со прстени кои припаѓаат на Сончевиот систем, ќе ги класифицираме. Знаеме дека планетите на Сончевиот систем можат да бидат поделени во две големи групи: од една страна, ги имаме карпести планети и од друга страна имаме гасовити планети. Составот на обете групи е тотално различен. Сепак, оваа поделба помага да се разликуваат планетите според големината и главната состојба на нивната маса.

Можеме да најдеме карпести планети кои се главно составени од цврсто тело составено од карпи опкружени со гасовита атмосфера. Овие планети се, исто така, најмалите планети кои орбитираат најблиску до сонцето. Овие планети се: Меркур, Венера, Земјата и Марс.

Од друга страна, имаме планети познати под името гасни гиганти. Овие планети се и оние кои имаат свој прстенест систем. Тие се наоѓаат во најоддалечениот дел на Сончевиот систем и затоа се нарекуваат и надворешни планети. Тие се наоѓаат надвор од астероидниот појас и нивната главна карактеристика е дека немаат добро дефинирано цврсто јадро. Поголемиот дел од планетата како целина е во гасовита состојба. Тие формираат голема маса на гас што сочинува поголем дел од планетата. Овие планети се: Јупитер, Сатурн, Уран и Нептун.

Прстени на Сатурн

планети со прстени на Сончевиот систем

Бидејќи Сатурн е планетата најпозната по тоа што има прстенест систем, ние ќе ја анализираме во длабочина. Станува збор за планетата што припаѓа на Сончевиот систем и кои имаат многу добро дефинирани прстени и кои се лесни за идентификување на сите нив. Мора да се земе предвид дека прстените не се единици само по себе, туку оптички ефект на резултатот од поставувањето на милиони честички прашина, карпи и мраз. Сензацијата дека овие елементи се обединети формирајќи фиксен и континуиран прстен ја дава орбитата. И тоа е дека овие елементи орбитираат непрекинато поради дејството на гравитацијата на Сатурн.

Во зависност од масата, морфологијата и тежината на секој елемент можеме да видиме дека тие орбитираат со различна брзина. Сите елементи можат да се разликуваат едни од други, се додека се користи соодветна технологија за тоа. Многу од елементите околу Сатурн се идентификувани со различни имиња. Ние знаеме дека планетата Има вкупно 6 прстени и секој од нив е именуван со буквите A, B, C, D, E и F. Најважните се првите две и тие се одделени со познатата поделба Касини. Регион познат како празен прстен е оној што ги одделува двата главни прстени.

Иако на сликите што обично ги гледаме во книги и документарни филмови, на Уран не му се даваат прстени, тој има свој систем составен од вкупно 13 прстени. Тоа се случува како со Јупитер. Тоа е прстенест систем толку тенок и мал што не може да се види со голо око.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за планетите со прстени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.