Марс

Планетата Марс

Човечкото суштество отсекогаш имало посебно внимание на една планета во нашиот Сончев систем. Таа планета е Марс. За нејзината боја се нарекува црвена планета. Тоа беше една од првите планети забележани преку телескопот и од средината на XNUMX век луѓето почнаа да шпекулираат за можно постоење на вонземски живот. Многу научници го опишаа постоењето на канали дизајнирани за транспорт на вода, наводно, корисна за цивилизацијата.

Марс е една од најистражуваните планети и за која има повеќе информации. Дали сакате да научите сè за планетата Марс? Во овој пост ќе го анализираме целосно. Продолжете да читате и ќе откриете сè

Карактеристики на Марс

Lifeивотот на планетата Марс

Марс припаѓа на четирите карпести планети на Сончевиот систем. Неговата сличност со нашата планета има големо влијание врз верувањето за можен живот на Марс. На површината на планетата има различни постојани формации и поларни капачиња кои всушност не се направени од вистински мраз. Составен е од слој мраз кој веројатно е направен од сув мраз.

Таа е една од најмалите планети во нашиот Сончев систем и има два сателити: Фобос и Деимос. Со вселенското летало „Марин 4.“ имаше експедиција на Марс. Во неа беа забележани светли и темни дамки, па научниците претпоставуваа присуство на вода на површината. Во моментов се смета дека имало големи поплави на планетата пред околу 3,5 милиони години. Пред само неколку години, во 2015 година, НАСА ги потврди доказите за постоење на течна солена вода.

Формирање на месечините на Марс

Само планетата жива тој е помал од Марс. Поради наклонот на оската на ротација, таа доживува сезони исто како и Земјата и се разликуваат во траење поради нејзината елиптична орбита. Двата сателити се откриени во 1877 година и немаат прстени.

Неговата преведувачка орбита околу Сонцето трае 687 еквивалентни денови на земјата. Неговиот страничен ротационен период на вртење е 1.026 земјини денови или 24.623 часа, што е нешто подолго од периодот на ротација на Земјата. Така, марсовскиот ден е околу половина час подолг од денот на Земјата.

Геолошка структура

Геолошка структура

Дијаметарот е од 6792 км, неговата маса е 6.4169 x 1023 кг и густината од 3.934 g / cm3. Зафаќа волумен од 1.63116 X 1011 km3. Тоа е карпеста планета како и остатокот од телурските планети. На копнената површина се наоѓаат траги на влијанија врз другите небесни тела. Вулканизмот и движењата на земјината кора се феномени поврзани со неговата атмосфера (како бури од прав). Сите овие феномени ја менуваат и менуваат површината.

Прекарот на црвената планета има прилично едноставно објаснување. Почвата на Марс има големи количини на минерали од железо кои оксидираат и даваат црвеникава боја што може значително да се разликува од Земјата. Острите точки на Марс значително го олеснија набудувањето и пресметувањето на периодите на орбитирање.

Марс атмосфера

Неговата тектоника има вертикална положба. Постојат поларни ледени капачиња, вулкани, долини и пустини. Покрај тоа, пронајдени се докази за силната ерозија што ја претрпеле кратери исполнети со прашина носена од невреме. Тие се деформираат со експанзија и контракција предизвикани од силни промени на температурата. Тој е дом на планината Олимп, најголемиот вулкан на планета во Сончевиот систем, како и Валес Маринерис, еден од најголемите и најспектакуларните кањони што човекот ги видел, со должина еквивалентна на растојанието помеѓу Newујорк и Лос Анџелес (САД).

Атмосферата на Марс

Забавни факти

Од друга страна, ние темелно ќе ја испитаме атмосферата. Наоѓаме прилично фина и пригушена атмосфера. Составен е од јаглерод диоксид, азот и аргон. За поголема точност, атмосферата е составена од 96% CO2, 2% аргон, 2% азот и 1% други елементи. Како што можете да видите, во атмосферата на Марс нема кислород, па животот не може да постои како што го знаеме.

Големината на Марс е околу половина од Земјата. Првото вселенско летало чија мисија беше успешна беше наречено Маринско 4 (претходно споменато). Да ви дадам идеја за времето што е потребно за да се стигне до Марс од нашата планета, има растојание од 229 милиони километри.

Интересни податоци

Терен на Марс

Еве групирање на неколку интересни факти за оваа и нашата планета:

 • Најблиското нешто до Марс што го имаме на Земјата е Антарктикот. Тоа е единственото неверојатно место каде што можете да најдете пустински области со обилен мраз.
 • Знаеме дека и црвената планета и нашата потекнуваат од низа космички шокови. Обликуван од гигантски астероиди од пред милијарди години. Овие фрагменти останати од ударите со Марс завршија околу орбитата на целиот Сончев систем со милиони години, водени од гравитационите сили на другите планети. Вака завршија тука на Земјата.
 • На црвената планета има помалку гравитација отколку на Земјата. Овие податоци се curубопитни, но сосема очигледни, бидејќи нивната тежина е многу помала. Има 62% помалку гравитација отколку на нашата планета. Лице кое тежи 100 кг на Земјата ќе тежи 40 кг таму.
 • Марс има 4 сезони исто како и Земјата. Како што се случува тука, пролетта, летото, есента и зимата се четирите сезони што ги има црвената планета. Разликата во однос на она што сме навикнале да го гледаме е времетраењето на секоја сезона. На Северната хемисфера, Марсовата пролет трае 7 месеци и летото 6, но есента и зимата варираат во мали временски периоди.
 • Имало климатски промени на Марс исто како што имало на Земјата.

Како што можете да видите, оваа планета е една од најпроучуваните од научната заедница за верувањето дека може да биде домаќин на вонземски живот и како можна егзодусна планета да емигрира доколку нашата планета ја достигне границата. А ти, дали мислиш дека ќе се најде живот на планетата Марс?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.