Петрогенеза

петрогенеза

Денес ќе разговараме за една од гранките на геологијата која се фокусира на проучување на карпите, потеклото, составот и физичките и хемиските својства, како и распределбата на земјината кора. Оваа гранка на геологија се нарекува петрологија. Терминот петрологија потекнува од практичното петро што значи камен и од логоата што значи студија. Постојат разлики во однос на литологијата што се фокусира на карпестиот состав на дадена област. Во петрологијата петрогенеза. Станува збор за потеклото на карпите.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и студии за петрогенезата.

клучните карактеристики

петрологија и студии

Петрологијата е поделена на неколку специјализирани области во зависност од видот на карпата што треба да се изучува. Затоа, постојат две гранки на поделбата на студии кои се петрологија на седиментни карпи и петрологија на магливи карпи и метаморфна. Првиот е познат по името на егзогена петрологија и вториот по име ендогена петрологија. Исто така, постојат и други гранки кои варираат според предложената цел за проучување на карпите. Постои и еден вид петрографија за опис на карпите и петрогенезата за да се утврди нивното потекло.

Петрогенезата е важен аспект бидејќи претставува формирање и потекло на карпи. Како и исто така, постои и друга применета петрологија која се фокусира на биолошките својства на карпите. Мора да се земе предвид дека добро разбирање на биолошките својства на карпите може да се користи во многу области кои се исто така клучни, како што се градењето и извлекувањето ресурси за луѓето.

Затоа, оваа гранка на науката е исклучително важна од карпата претставува основна поддршка на сите човечки физички структури. Важно е да се знае структурата, потеклото и составот на карпите на кои се наоѓаме и да ги градиме нашите инфраструктури. Пред да се изврши било каков вид на градба на згради, инфраструктури и сл. Претходна студија за видовите карпи што постојат во основата на конструкцијата мора да се изврши за да се спречат можни слегнувања, поплави, катастрофи, лизгање на земјиштето итн. Карпите се исто така суштинска суровина за голем дел од човечката индустриска активност.

Потекло на петрологија и петрогенеза

петрологија

Интересот за карпите отсекогаш бил присутен кај човечкото суштество. Тоа е постојан елемент во природната средина што го направи технологијата да се развива уште од праисторијата. Првите човечки алатки биле направени од камен и создале цела ера. Познато е како камено време. Придонесите за да може да се знае употребата на карпите се особено напредни во Кина, Грција и арапската култура. Западниот свет ги истакнува списите на Аристотел каде тие зборуваат за нивната корисност.

Сепак, иако луѓето веќе работеле со земјата уште од праисторијата, потеклото на петрологијата како наука е тесно поврзано со потеклото на геологијата. Геологијата е мајка наука и се консолидирала во XNUMX век кога почнале да се воспоставуваат сите нејзини принципи. Петрологија за и од научна полемика што се развила помеѓу потеклото на карпите. Со оваа полемика, се појавија два табора кои се познати како Нептунисти и Плутонисти.

Нептунистите се оние кои тврдат дека карпите потекнуваат преку таложење на седименти и кристализација на минерали од античкиот океан што ја покрива целата планета. Поради оваа причина, тие се познати под името Нептунисти, алудирајќи на римскиот Бог на океаните Нептун. Од друга страна ги имаме плутонистите. Тие мислат дека потеклото на карпите започнува од магмата во најдлабоките слоеви на нашата планета предизвикана од високи температури. Името на плутонистите потекнува од римскиот бог на подземниот свет Плутон.

Најмодерното знаење и развојот на технологијата ни овозможуваат да разбереме дека и двете позиции може да имаат објаснување за реалноста. И тоа е дека седиментните карпи произлегуваат преку процеси поврзани со интуициите што ги имале Нептунистите, додека вулканските, плутонски магливи карпи и метаморфните карпи потекнуваат од процесите што се совпаѓаат со аргументите на плутонистите.

Студии за петрологија

Штом знаеме какво е потеклото и различните позиции на петрологијата, ќе видиме кои се целите на студијата. Го опфаќа целото потекло на карпите и сè што е поврзано со нивните структури. Тие го вклучуваат потеклото, процесите што го генерираат, местото во литосферата каде што се формираат и нивната возраст. Тој е исто така одговорен за проучување на компонентите и физичките и хемиските својства на карпите. Последната не помалку важна област на студии е распределбата и петрогенезата на карпите во земјината кора.

Во рамките на петрологијата, исто така се изучува и петрогенезата на вонземски карпи. Сите тие се карпи од вселената. Всушност, во моментов се испитуваат карпи што доаѓаат од метеорити и од Месечината.

Видови на петрогенеза

ендогена петрогенеза

Како што споменавме претходно, постојат неколку гранки на оваа наука и тие се класифицирани во 3 процеси на петрогенеза што доведуваат до карпи: седиментни, магливи и метаморфни карпи. Затоа, во зависност од областа на потекло на секој вид карпи, постојат две гранки на петрологија:

  • Егзогени: е задолжен за проучување на сите оние карпи што потекнуваат од најплитките слоеви на земјината кора. Тоа е, тој е одговорен за проучување на седиментни карпи. Овие типови карпи се формираат од компресија на седименти после нивно таложење и транспорт од геолошки агенси како дожд и ветер. Овие седименти се депонираат во текот на милиони години. Пред сè, тоа се случува на најниска надморска височина како езера и океани. И тоа е дека последователните слоеви се дробат, ги компресираат седиментите низ милиони години.
  • Ендогени: Тој е одговорен за проучување на видовите карпи кои се формираат во најдлабоките слоеви на кората и наметката на земјата. Тука имаме и вулкански и плутонски магливи карпи, метаморфни карпи. Во случај на магливи карпи, тие се издигнуваат поради внатрешен притисок преку пукнатини и лади, формирајќи карпи. Ако дојдат на површината на вулканските ерупции, тие се вулкански карпи. Ако се генерираат во внатрешноста, тие се плутонски карпи. Метаморфните карпи потекнуваат од магливи или седиментни карпи кои биле подложени на големи притисоци и температури. Тие се карпи од двата типа кои се формираат на големи длабочини. Сите овие услови генерираат промени во неговата структура и состав.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за петрогенезата и нејзините типови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.