Совети за уживање во Персеидите 2017 година

Персеид Метеорски туш

Метеорските дождови се а прекрасно шоу. Повеќе од совршен изговор за да можеме да погледнеме во небото во друштво на најблиски и да уживаме во феномен што уште еднаш ни покажува дека освен што живееме на прекрасна планета, ние сме привилегирани да можеме да размислуваме за дел од убавината на Млечниот пат.

Некои од најочекуваните се Персеиди, исто така познат под името Солзи од Сан Лоренцо, именуван по непосредна близина на фестивалот Сан Лоренцо, кој се слави на 10 август. Дали сте подготвени да видите до 100 метеори на час? Не Па, еве неколку совети за да ја направите таа ноќ (или ноќи ...) незаборавна.

Кои се Персеидите?

Персеидите е а паѓајќи starвезден туш (или метеорски дожд) видлив секоја година околу средината на крајот на август. Честичките што ги предизвикуваат се произведени од кометата Свифт-Татл, која има димензии од 26 километри и кружи со 60 километри на секунда.

Зошто се случуваат секоја година околу истите датуми? Исто така. Како што знаеме, планетата Земја ротира на себе, но исто така и околу Сонцето. Ова последно движење се нарекува превод. Поради ова годишно вртење, Земјата се среќава со истата акумулација на честички кои ги сочинуваат Персеидите.

Како да уживате во нив во потполност?

Персеидите 2017 година ќе се одржат од 13 јули до 26 август, сепак, најдобрите денови за да ги видите во Европа ќе бидат од 11 до 13 август. Проблемот е што оваа година Месечината нема да дозволи да ги смислиме како што навистина би сакале, бидејќи за клучната вечер (11.) Ќе биде на 72%.

Сепак, не можеме да заборавиме дека додека Месечината е многу сјаен сателит, Персеидите се исто така. Значи, и покрај сè, го препорачуваме тоа што подалеку од загадувањето на светлината, заземе столче (или подобро, лежалка или крпа), и започнете да го гледате небото од 19:XNUMX часот..

Персеид Метеорски туш

Имајте добар »лов».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.