Палеоцен

Истребување на видовите

El Ценозојски таа е поделена на неколку епохи. Една од нив е Палеоцен. Тоа е една од геолошките епохи што се протегала од пред околу 66 милиони години на пред околу 56 милиони години. Оваа епоха опфаќа околу 10 милиони години и се наоѓаше по познатиот процес на масовно истребување на диносаурусите. Во тоа време планетата се наоѓала во една од најнепријателските услови што ги доживеала низ својата историја. Сепак, со текот на времето се стабилизира сè додека планетата не стане совршено место за живеење и каде што повеќето растенија и животни можат да преживеат.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за палеоценот.

клучните карактеристики

Paleивотни во палеоцен

Како што споменавме претходно, оваа геолошка епоха трае приближно 10 милиони години. За тоа време, имаше интензивна геолошка активност. Ова значи дека нашата планета била многу активна од геолошки аспект. Во тоа време супер континентот наречен Пангеа сè уште беше во целосна разделба. Тектонските плочи и нивното движење се зголемуваат и тамошните континенти се движат кон локацијата што ја имаат денес.

Оваа ера блескаше заради својот обилен биодиверзитет. За време на палеоценот, многу групи животни можеа да преживеат ова масовно истребување што предизвика исчезнување на диносаурусите. Во претходниот период, тие беа во можност да се прилагодат на условите на животната средина што останаа по тој несекојдневен настан и беа во можност да се диверзифицираат, зафаќајќи големи делови на земјиште.

Високата геолошка активност беше доминирана од движењето на тектонските плочи. За тоа време, тој го потврди формирањето на Ларомидната орогенија. Овој процес е многу важен од гледна точка на геологијата, бидејќи даде непосредни последици на формирањето на неколку планински масиви што постојат денес и во Северна Америка и во Мексико. Овие планински масиви се карпести планини и Сиера Мадре Ориентал.

Гондвана беше еден од најголемите суперконтиненти по Пангеа. Овој суперконтинент исто така продолжи да се дели и тие веќе беа дел од ова голема копно Африка, Јужна Америка, Австралија и Антарктикот. Овие 4 поголеми парчиња земја се распаднаа и започнаа да се движат поради ефектот на континенталниот лебдат во различни насоки. Тоа е Антарктикот кој отишол на јужниот пол на планетата каде што би завршил целосно покриен со мраз. Ние мора да разбереме дека, без сегашната позиција на овој континент, тој не би бил покриен со мраз и би бил континент како и останатите.

Палеоценска геологија и климатологија

Од африканскиот континент, тој се преселил кон север и подоцна се судрил со Евроазија. Австралија, од своја страна, се пресели малку на северо-исток, иако отсекогаш престојуваше на јужната хемисфера на планетата. Веќе знаеме дека движењето на континентите зависи од тектонските плочи и од струи на конвекција на Земјината мантија.

Фрагментот што денес ја претставува Јужна Америка се пресели на северозапад додека не беше поблизу до Северна Америка. Бидејќи тие не биле обединети, меѓу нив постоел фрагмент вода, познат како континентални мориња. Помеѓу источниот дел на Азија и западниот дел на Северна Америка се појави копнен мост што ги одржуваше поврзани илјадници години. Во моментов просторот е окупиран од Тихиот океан.

Што се однесува до климата во палеоценот, во тие први времиња климата на планетата беше прилично студена и сушна. Ова се должеше на условите оставени од старото проширување. Како одминуваше времето, стануваше се повеќе влажна и потопла клима.

Феномен на покачување на температурите

Во тоа време се случи настан што предизвика зголемување на температурите за мал процент. Овој мал настан стана познат како палеоценски термички максимум.

Тоа е климатски феномен во кој температурите на планетата пораснале во просек за 6 степени. Анализирајќи ги записите што постојат за температурите на планетата во овој момент, можно е да се види како температурата драстично се зголеми и на половите. Ова е познато откако во Арктичкиот океан се пронајдени фосили на организми типични за водите на тропските предели.

Овој феномен на зголемени температури имал последици и врз водните тела, влијаејќи на многу организми. Овие организми биле позитивно погодени од оваа појава и јасен пример е развојот на цицачи. Се прави обид да се објаснат различните причини за зголемување на оваа температура, а интензивната вулканска активност е меѓу најпогодените. Едно од најненадејните влијанија е кометата на површината на Земјата или ослободување на големи количини метан гас во атмосферата. Како што знаеме, метанот гас е моќен задржувач на стакленички гасови и топлина.

На крајот на палеоценот климата стана нешто потопла и влажна.

Флора и фауна на палеоцен

Палеоцен

Масовното истребување предизвика многу видови да преживеат и да напредуваат, диверзифицирајќи, дури и да станат нови доминантни видови на планетата. Ајде да ја анализираме флората. Во овој период настанале многу растенија кои и денес траат палми, четинари и кактуси се.

Преовладува нешто потопла и влажна клима, таа фаворизира големи површини на земја покриени со лиснати и зелени растенија, со потекло од она што денес го знаеме како џунгли и шуми.

Во однос на фауната, животните кои преживеале имаа можност да се диверзифицираат и прошират низ целата планета. Theивотните со најголема стапка на развој се птици, влекачи и риби. Овој развој се должеше на фактот дека со исчезнувањето на диносаурусите исчезнаа предаторите на многу животни и се намали конкуренцијата за природни ресурси.

Влекачите биле фаворизирани од климатските услови што владееле во овој период и можеле да ги прошират многу жители. Во однос на цицачите, таа можеби беше најуспешната група во целата фауна на палеоценот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за палеоценот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.