Гигантска дупка откриена на Антарктикот

Дупка во Антарктикот

Слика - Апликација Твитер / Дејвид

На Антарктикот се случуваат работи кои, иако се сосема природни, бидејќи климатските промени се феномен што луѓето се влошуваат поради начинот на кој се однесуваат кон планетата Земја, тие се настани што нè засегаат.

Најновите вести се откривање на огромна дупка крај брегот на морето Ведел на Антарктикот што ги зачуди научниците.

Области со отворена вода како што се пронајдени, опкружени со морски мраз, се формираат во крајбрежните региони на Антарктикот и на Арктикот. Познати полиња, може да се појават на два начина: со термодинамички процес, што се случува кога површинската температура на водата никогаш не ја достигнува точката на замрзнување; или со дејство на катабатскиот ветер или океанските струи, кои го носат мразот подалеку од фиксната граница на постојан мраз.

Чудното нешто во врска со полинијата видено крај брегот на Антарктикот е тоа тоа е длабоко во поларното капаче. Според научниците, таа е формирана преку процеси за кои сè уште немаат објаснување. Можеше да се работи за климатски промени? Сè уште е рано да се каже, но се верува дека една од причините е топењето на морскиот мраз како резултат на топла вода на Антарктичкиот океан.

Дупка во Антарктикот

Слика - MODIS-Aqua преку НАСА светоглед

Последен пат нешто слично можеше да се забележи во областа на морето Ведел во 1970-тите, но тогаш немаше соодветни алатки за да се проучи. Сега, благодарение на сателитите и роботите потопени длабоко во морето, експертите можат да ги анализираат. Така, тие беа во можност да го откријат тоа денешната полиња мери околу 80.000 XNUMX квадратни километри, големина малку поголема од територијата на Панама.

За повеќе информации, препорачуваме да ја посетите страницата на Универзитетот во Торонто, на која припаѓа научникот Кент Мур, еден од истражувачите на феноменот, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.